Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:21:27

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Rosetto, daleko jeszcze? ... czy nie :)

Rosetta Rosetta baner konkursu Rosetto, daleko jeszcze?Po 10-letniej podróży i przebyciu ponad 6 miliardów kilometrów, statek kosmiczny Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej szybko zbliża się do komety – celu swojej podróży. ESA zaprasza Cię w tę podróż.

Dołącz do kampanii “Rosetta, daleko jeszcze?” („Rosetta, are we there yet?”), czyli konkursu fotograficznego wspierającego ostatni etap niezwykłej wyprawy do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i daj sobie szansę na wygranie fantastycznych nagród.


„Daleko jeszcze?” to pytanie, które chyba każdy z nas zadawał – a przynajmniej pomyślał – na jakimś etapie podróży. Może zadawać je dziecko pytające - jak daleko jeszcze? z tylnego siedzenia samochodu pięć minut po rozpoczęciu pięciogodzinnej trasy albo Ty sam, jadać rano do pracy.

Z pewnością jest to pytanie, które pojawiało się też w głowach obsługi misji Rosetta w trakcie - trwającej dekadę - podróży statku do komety. W końcu długo oczekiwane „Tak, nareszcie dotarliśmy!”jest tuż za rogiem.
Zbuduj model Rosetty

Dzisiaj Rosettę dzieli od komety około 20 000 kilometrów, ale 6 sierpnia będzie to jedynie 100 km. Potwierdzenie tego faktu ma nadejść do Centrum Operacji Kosmicznych ESA w Darmstadt w Niemczech około 11:45 CEST (09:45 GMT) 6 sierpnia.

To wyjątkowe wydarzenie będzie pierwszym takim zbliżeniem statku kosmicznego do komety, ESA zapisze się tym samym na kartach historii. Później Rosetta będzie krążyła wokół komety, a w listopadzie stanie się pierwszą misją, która wysłała lądownik na powierzchnię komety.

Aby uczcić to historyczne wydarzenie, jakim jest dotarcie do komety, ESA zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym na cześć podróży Rosetty i jej dotarcia do celu. Wykorzystaj tę jedyną w życiu możliwość odwiedzenia w listopadzie centrum operacyjnego ESA w Niemczech na VIP-owskiej uroczystości z okazji pierwszego lądowania na komecie.

W konkursie zostanie wybranych dwóch zwycięzców: jeden wyłoniony będzie w otwartym głosowaniu, drugiego wybierze jury ESA. Jury będzie poszukiwało fotografii, która nie tylko wyraża uczucia związane z podróżą i dotarciem do celu, ale także, która łączy się z tematyką misji (patrz porady poniżej).
Dokąd TY zmierzasz?

Przyznanych zostanie też dziesięć nagród dodatkowych w postaci toreb z upominkami ESA: butelkami wody Rosetta, plakatami, koszulkami, naklejkami i przypinkami. Na bieżąco w trakcie całej kampanii na wyróżnienia mogą też liczyć zdjęcia, które szczególnie przykują uwagę jury.

Zapraszamy do przesłania fotografii przedstawiającej Ciebie, Twoich przyjaciół lub rodzinę w podróży – na wakacje, przejażdżkę rowerową czy nawet na zakupy.

Szczególnie zaimponujesz Jury, jeśli zdołasz zawrzeć w zdjęciu nawiązanie do celów naukowych misji Rosetta. Na przykład Rosetta będzie starała się zrozumieć, czy komety brały udział w powstawaniu ziemskich oceanów – jednym z wątków może być więc „woda”. Woda jest niezbędna do życia, zatem temat „życie” też może być inspiracją. A może napotkasz jakieś tereny podobne do komet: gejzer albo ciekawą formację skalną lub lodową, która będzie wyjątkowym tłem dla autoportretu.

Chcesz wzbogacić swoje zdjęcie? Pobierz i sklej nasz papierowy model Rosetty (albo nawet stwórz własny) lub wydrukuj nasz baner Rosetta, wypełnij go i zaprezentuj przed aparatem, aby powiedzieć nam, dokąd się wybierasz.

Zdjęcia można przesłać przez stronę esa.int/RosettaCompetition, przez profil misji Rosetta na Facebooku (posiadanie konta nie jest konieczne) albo przez Instagram lub Twitter, wystarczy użyć hashtagu #RosettaAreWeThereYet.

Nie zapomnij podzielić się zdjęciem w serwisach społecznościowych, aby zwiększyć swoje szanse w głosowaniu!

Konkurs już się rozpoczął, a zgłoszenia będą przyjmowane do 6 sierpnia do godziny 09:00 CEST (07:00 GMT). Na kilka chwil przed odebraniem potwierdzenia o przybyciu Rosetty do komety – oczekiwanego 6 sierpnia około 11:45 CEST (09:45 GMT) – pojawi się możliwość głosowania. Głosowanie będzie możliwe do 21 sierpnia do godziny 16:00 CEST (14:00 GMT) i w tym czasie każdy będzie mógł oddać głos na ulubioną fotografię.

Prosimy o przeczytanie regulaminu, zasad i warunków, w celu zapoznania się z wszelkimi instrukcjami dotyczącymi uczestnictwa i głosowania w konkursie, zasad wyboru porad, czy informacji o nagrodach.

W międzyczasie możesz zapytać na Twitterze (@ESA_Rosetta #RosettaAreWeThereYet), jak daleko jest jeszcze do komety. Oczywiście, 6 sierpnia @ESA_Rosetta również powiadomi o potwierdzeniu przybycia.

Źródło: ESA Polska


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,316 unikalne wizyty