Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:23:48

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

67P i Rosetta: mapa morfologiczna i pył w COSIMA

Rosetta mapa morfologiczna 67p Wstępna mapa morfologiczna komety 67P / Credits: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDAESA przedstawiła pierwszą mapę morfologiczną komety 67P. Eksperyment COSIMA przechwycił pierwsze cząstki pyłu.



Pierwsza mapa morfologiczna
Na konferencji European Planetary Science Congress 2014, 8 września, przedstawiono pierwszą wstępną mapę morfologiczną komety 67/Czuriumow-Gierasimienko, wykonaną dzięki obserwacjom z sondy Rosetta. Na konferencji pokazano też najdokładniejsze do tej pory zdjęcia powierzchni 67P.

Wykorzystując zdjęcia komety naukowcy spróbowali podzielić jej powierzchnię na regiony o podobnej morfologii. W rezultacie tego powstał zróżnicowany obraz komety. Są tam regiony klifów, depresji, kraterów, żlebów, a nie które wydają się być ukształtowane przez aktywność samej komety.

Ta wstępna mapa będzie stanowiła bazę do dalszego poznawania komety, co wymaga jednak dalszych obserwacji naukowych.

iarna pyłu na płytce instrumentu COSIMA Jedna z płytek, 1 cm x 1 cm, przechwytujących instrumentu COSIMA. Po prawej zbliżenie płytki przed i po przechwyceniu ziaren. Płytka jest oświetlona diodami LED z prawej strony. Cień ziaren jest proporcjonalny do ich wysokości. Rozdzielczość zdjęcia wynosi 14 mikrometrów na piksel. / Credits: ESA/Rosetta/MPS for COSIMA Team MPS/CSNSM/UNIBW/TUORLA/IWF/IAS/ESA/BUW/MPE/LPC2E/LCM/FMI/UTU/LISA/UOFC/vH&SPod koniec następnego tygodnia, 13 i 14 września, w Tuluzie, podjęta ma zostać decyzja o wyborze podstawowego i zapasowego miejsca lądowania Philae. Proces wyboru przedstawiliśmy w obszernym artykule.

COSIMA łapie pył
Na tej samej konferencji zespół eksperymentu COSIMA przedstawił zdjęcia pierwszych cząstek pyłu przechwyconych przez ten eksperyment. Rosetta znajdowała się wtedy w odległości mniejszej niż 100 km od komety 67P/C-G.

COSIMA ma za zadanie przechwytywać ziarna pyłu (>10 μm średnicy) na kwadratowych jednocentymetrowych płytkach. Są one potem fotografowane za pomocą mikroskopu optycznego w celu analizy wielkości przechwyconych ziaren. Zdjęcia z tego mikroskopu przedstawiono właśnie na konferencji w Portugalii. Wybrane ziarna są potem kierowane do analizy spektrometrią mas.

Pierwsze 24 płytki eksperymentu wystawiono na działanie przestrzeni kosmicznej w dniu 11 sierpnia. Oczekiwano, że w tej odległości od komety, biorąc pod uwagę także jej niską aktywność, istnieje małe prawdopodobieństwo przechwycenia pyłu kometarnego. Chciano przez miesiąc, okresowo, wystawiać płytki do ekspozycji, licząc na łut szczęścia. Już 13 dni później, 24 sierpnia, zespół COSIMA wypatrzył na eksponowanych płytkach kilka przechwyconych ziaren. Pierwsze obserwacje wskazywały, że największe ziarna miały około 50 i 70 mikrometrów średnicy.

Wybrane ziarna zostaną “ostrzelane” wiązką jonów i tym samym odparowane, warstwa po warstwie. Wytworzone opary trafią do spektrometru masowego jonów, gdzie zostanie określony ich skład. Wyniki tych pomiarów są niecierpliwie oczekiwane przez społeczność naukową , gdyż dotyczą jednych z pierwszych ziaren pyłu przechwyconych za linią śniegu Układu Słonecznego – odległości od Słońca za którą formują się ziarna lodu.

COSIMA to jeden z trzech instrumentów naukowych na pokładzie sondy Rosetta, obok przyrządów GIADA i MIDAS, przeznaczonych do badania pyłu kometarnego. W połowie sierpnia pierwsze obserwacje pyłu dokonał instrument GIADA.

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,419 unikalne wizyty