Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:10:47

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Inauguracja nowego roku spotkań

Sekcja Astronomiczna kometa Takiej komety życzymy wszystkim.
Kometa C/2006 P1 McNaught – W czasach nam współczesnych również mieliśmy do czynienia z ogromną kometą choć jej piękno i niezwykły wygląd podziwiać mogli raczej obserwatorzy z półkuli południowej. Odkryta w sierpniu 2006 roku przez słynnego łowcę komet Roberta McNaughta. W miarę zbliżania się do Słońca kometa szybko jaśniała. Tuż przed peryhelium stała się obiektem dość dobrze widocznym tuż po zachodzie Słońca. Miała wówczas znaczną jasność i prosty warkocz przypominający snop światła. Przez peryhelium przeszła 12 stycznia 2007 roku w odległości 25 milionów kilometrów od Słońca. W niedzielę 14 stycznia 2006 roku kometa stała się widoczna na niebie dziennym w pobliżu Słońca osiągając jasność około -6 magnitudo. Od tej pory prawdziwy spektakl rozpoczął się na niebie południowym. Kometa rozwinęła ogromy warkocz w kształcie wahlarza, warkocz ten widoczny był przez większą część nocy nawet w chwili gdy sama kometa głowa komety znajdowała się już pod horyzontem. Skrajne, słabe części warkocza dało się też zaobserwować z Europy. Kometa C/2006 P1 jest dziś często określana jako Wielka Kometa 2007 roku.
Wrzesień to miesiąc niezwykły dla każdego ucznia i nauczyciela. Ławki zapełniają się z jednej strony i drugiej. Wszyscy ruszają na spotkanie z wiedzą. Jednym ona przyjdzie łatwo innym mniej. Bo każda szkoła to taki darmowy supermarket. Każdy w z niego może brać ile chce i ile da tylko rade udźwignąć. Ważne jest by chcieć i brać. To jedyna taka okazja w życiu. Tak tez było i w naszej Szkole Talentów, gdzie w piątek (5 września) spotkali się miłośnicy astronomii na pierwszych po wakacjach zajęciach. Odważnych nie brakowało. Bo astronomia należy do niezwykle atrakcyjnych dziedzin wiedzy. Każdy chce przecież poznawać tajemnice Wszechświata.


I choć odkrywanie tych tajemnic nie jest łatwym zadaniem, to jest za to niezwykle przyjemnym. Jest w tym wiele satysfakcji, a każdy może wykazać się własną inwencją. W naszej szkole obowiązuje bowiem najstarsze prawo naukowe. Pochodzi ono z czasów pierwszych naukowców z dalekiego wschodu. A brzmi w ogólnym ujęciu tak: „nie ufaj nikomu, sprawdzają wszystko sam, nie ufaj nawet największym autorytetom, tylko wtedy przyczynisz się do rozwoju nauki” (Ibn al-Hajsam). Wspomina o nim jeden z odcinków Kosmosu. I kiedy wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach niewiele zostało już do odkrycia … kosmos staje przed nami otworem – ze wszystkimi swoimi tajemnicami.

slowaKluczowe Mgławica Oriona - Koński ŁebNa pierwszym naszym spotkaniu przedstawiliśmy obie czym będziemy się zajmować przez najbliższy rok. A na plan pierwszy wystawiły się małe ciała niebieskie naszego Układu Słonecznego (w skrócie US). Zaczniemy od najciekawszego ostatnimi czasy obiektu, czyli od komety. To na jej powierzchni przyjdzie wylądować po raz pierwszy lądownikowi stworzonemu ludzką ręką. Mamy nadzieję, że dojedzie do tego 11 listopada br. Z wyprawy Rosetty wynika już wiele niezwykłych odkryć, a jeszcze więcej czeka na opracowanie i ujawnienie. Sam widok komety nie tylko zapiera dech w piersiach, ale sprawia, że oto jesteśmy zaledwie o krok od odkrycia historii powstania materii naszego US. Lądowanie jest bez precedensu. A do tego dochodzi rosnące zainteresowanie badaniem małych ciał Układu Słonecznego, w tym planowana budowa przez ESA niezwykłego teleskopu do badania małych ciał w pobliżu Ziemi. Komety były od zawsze w polu zainteresowań miłośników astronomii. To oni od wieków odkrywali ich najwięcej. I tak jest też dzisiaj. Tylko, że częściej siedzą oni przed monitorami komputerów analizując obrazy z równych teleskopów, aniżeli przy swoich teleskopach. Choć i tych nie brakuje. Poszukiwanie małych ciał, to wielkie wyzwanie techniczne, ale i logistyczne oraz czasowe. Profesjonalna astronomia nie ma możliwości angażować na ciągłe poszukiwania w tych samych obszarach ogromnego nieba. Ale coraz bardziej odbiera nam pola w zamian dając profesjonalny materiał do pracy.

Od zaraz zaangażowaliśmy się w niezwykły projekt potrzebujący wolontariuszy. Projekt dotyczy astronomii oczywiście, choć jest to astronomia historyczna. Astronomowie od zawsze prowadzili dzienniki obserwacji. Robi to tez każdy amator astronomii, a przynajmniej powinien. Tym razem dzienniki obserwacji z obserwatorium Harvard College Observatory zostały zeskanowane do cyfrowej postaci i wymagają ręcznej obróbki OCR. Nie zrobi tego żądne oprogramowanie, gdyż dzienniki były pisane ręcznie. Projekt jest prosty w realizacji, ale wymaga precyzji i dokładności. Wszystko po to by móc udostępnić do różnych badań treści tych dzienników. Mamy nadzieję, choć trochę przyczynić się do realizacji projektu. Zachęcamy tez czytelników do wzięcia udziału. Każda cegiełka tego domu historii astronomii jest bezcenna.

Już w kolejny piątek spotkanie o 17:00. A czym się zajmiemy? Oczywiście kosmosem.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,816 unikalne wizyty