Poszczególne etapy obniżania orbity sondy Rosetta wokół komety 67P / Credits - ESATydzień po tym jak Rosetta utrzymywała się na wysokości ok. 20 km ponad kometą 67P/C-G zapadła decyzja o obniżeniu odległości sondy do 10 km.
Na proces obniżenia orbity Rosetty złoży się szereg manewrów. Z pierwotnej orbity o promieniu 18,6 km, sonda zostanie sprowadzona na orbitę przejściową o wymiarach 18,6 na 9,8 km, po której będzie krążyć przez 5 dni. Z tego miejsca trajektoria lotu sondy będzie coraz bardziej “zaokrąglana”, aż osiągnie docelowy promień – 9,8 km. Okres pełnego okrążenia wyniesie 66 godzin.
Zgodnie z planami wejście na docelową orbitę nastąpi 15 października br. Wtedy misja Rosetty wejdzie w fazę tzw. Bliskiej Obserwacji (z ang. Close Observation Phase). Tak niskie podejście do komety umożliwi zrobienie wysokiej rozdzielczości zdjęć miejsca lądowania próbnika Philae. Ponadto, instrumenty naukowe Rosetty będą w stanie pobrać próbki pyłu i zmierzyć skład gazów w pobliżu jądra.
Rosetta pozostanie na tej orbicie do 28 października, po czym zacznie wstępować na tzw. „pre-delivery” orbitę – lekko eliptyczna w odległości 30 km od komety. W trakcie kolejnej zmiany orbity, sonda wypuści Philae, na wysokości około 22,5 km, co nastąpi 12 listopada.
ESA
Źródło: Kosmonauta.net
Przeczytaj więcej: