Budowa wewnętrzna Ziemi. Źródło: WIKINGPytanie skąd na Ziemi wzięły się tak duże ilości wody wraca na usta naukowców coraz częściej, a to za sprawą kolejnych niezwykle ciekawych badań i odkryć. Już od wielu lat astronomowie przychylali się do stwierdzenia, że woda na nasza planetę przywędrowała w jądrach komet i planetoid. Szereg badań i doświadczeń miało uczynić tę teorię bardziej wiarygodną. Ale naprzeciw astronomom wyszli geolodzy z jeszcze śmielszym stwierdzeniem … woda na Ziemi była od zawsze.
Ilość wody zaskakuje każdego, kto pierwszy raz spojrzy na zdjęcia satelitarne a jeszcze bardziej zadziwia nielicznych, którzy znaleźli się na robicie. Wśród naszych rodaków mamy tylko jednego Mirosława Hermaszewskiego, który na kolejnych spotkaniach często opowiada o tym jak zapierały mu dech w piersiach widoki naszej planety. Skąd na Ziemi tyle wody? Mars suchy, Wenus sucha i gorąca. A ziemia jak istny raj, pełen wody w stanie ciekłym i do tego wypełnionej życiem. Bo ciekła woda uważania jest za warunek konieczny dla istnienia życia na planecie.
Oceany powstały z wody krążącej pomiędzy wnętrzem Ziemi a jej powierzchnią. Do takiego wniosku doszedł Steve Jacobsen z Northwestern University pod Chicago. Wraz ze swoim kolegą Brandonem Schmandt z University of New Mexico, wybrali 500 trzęsień ziemi aby przeanalizować prędkości wzbudzanych przez nie fal sejsmicznych. Zauważyli że na głębokości 600-700km w strefie między dolnym a górnym płaszczem fale zwalniają – napotykają na przeszkodę. Doszli oni do wniosku, że odpowiada za to minerał zawierający wodę o nazwie ringwoodytem. Hipotezę potwierdził eksperyment laboratoryjny. Woda w nim zawarta krąży z magmą pomiędzy powierzchnią a górnym płaszczem.
Wnętrze planety to największy rezerwuar wody. A dzięki niemu oceany nigdy nie wyschły. Krążenie wody w skorupie aż do płaszcza ograniczyło też wielkość samych oceanów. Co nie dopuściło do pokrycia wodą całej planety. Jacobson ocenia, że gdyby cała ta woda wydostała się na powierzchnię, to wystawałyby z niej jedynie szczyty najwyższych gór jakie znamy współcześnie.
Źródło: Wiedza i Życie
Przeczytaj więcej: