Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:29:07

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wszechświat jest jaśniejszy niż sądziliśmy

Astronomia CIBER Sekwencja czasowa zdjęć ze startu rakiety atmosferycznej w ramach eksperymentu Cosmic Infrared Background Experiment (CIBER) w 2013 roku. Źródło: T. Arai/University of Tokyo. Amerykańska agencja kosmiczna podała wyniki swojego eksperymentu przeprowadzonego za pomocą rakiety atmosferycznej. Wskazała przy tym na nieoczekiwany rezultat: w ciemnej przestrzeni pomiędzy galaktykami zaobserwowano nadwyżkę światła podczerwonego.


Wyniki badań opublikowało czasopismo „Science”.

Nadwyżka promieniowania w ciemnych obszarach kosmosu - rozmyta kosmiczna poświata - jest tak jasna, jak wszystkie znane galaktyki razem wzięte. Naukowcy z NASA wskazują, że być może pochodzi od osieroconych gwiazd spoza galaktyk.

Może być też tak, iż galaktyki wcale nie mają wyraźnie zdefiniowanych granic, ale należące do nich gwiazdy rozmieszczone są na dużo większych dystansach niż nam się wydaje, tworząc olbrzymie „morze gwiazd”. Jeżeli tak jest w rzeczywistości, to byłoby to przedefiniowanie naszego obecnego wyobrażenia galaktyk.

Obserwacje zostały przeprowadzone w ramach eksperymentu Cosmic Infrared Background Experiment (CIBER). Instrumenty badawcze zostały wyniesione na odpowiednią wysokość dzięki małej suborbitalnej rakiecie i przez siedem minut wykonywały zdjęcia.

Wcześniej podobną nadwyżkę zaobserwował Kosmiczny Teleskop Spitzera. Wśród naukowców trwa debata, czy poświata pochodzi od niewidocznych strumieni gwiazd, zbyt odległych, aby je dostrzec pojedynczo, czy też może od pierwszych galaktyk, które uformowały się na początku istnienia Wszechświata.

CIBER This graphic illustrates how the Cosmic Infrared Background Experiment, or CIBER, team measures a diffuse glow of infrared light filling the spaces between galaxies. The glow does not come from any known stars and galaxies; instead, the CIBER data suggest it comes from stars flung out of galaxies. (Caption and image credit: NASA/JPL-Caltech)Autorzy najnowszej publikacji podejmującej ten temat, którym przewodził Michael Zemcov (Caltech oraz NASA JPL w Pasadenie w Kalifornii, USA), uważają, że wytłumaczeniem są gwiazdy rozproszone w przestrzeni kosmicznej w trakcie zderzeń galaktyk.

Po otrzymaniu danych z eksperymentu CIBER, naukowcy oznaczyli jasne gwiazdy oraz galaktyki i starannie je usunęli, podobnie jak inne lokalne źródła światła z Drogi Mlecznej. Po tym procesie pozostały tylko fluktuacje tła w świetle podczerwonym. Plamy były znacznie większe niż pojedyncze galaktyki. Mierząc jasność plam badacze mogli ustalić całkowitą jasność tła.

Ku zaskoczeniu astronomów, mapa ukazała istotną nadwyżkę światła ponad to, co dociera do nas od galaktyk. Co więcej, światło tła miało niebieskie widmo (jasność wzrastającą w stronę fal krótszych), co może sugerować pochodzenie od nieznanych populacji gwiazd występujących pomiędzy galaktykami. Gdyby nadwyżka pochodziła od najstarszych galaktyk, to widmo powinno być bardziej czerwone.

„Światło jest zbyt jasne i zbyt niebieskie, aby pochodziło od pierwszej generacji galaktyk” - przekonuje James Bock, kierownik naukowy projektu CIBER.

Wyniki badań - uzyskane w ramach dwóch z czterech lotów CIBER - zostały opisane w artykule, który ukazuje się w piątek w czasopiśmie „Science”.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,005 unikalne wizyty