Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:29:15

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Walka z czasem

Astronomia ksiązki Urania PA Bieżące wydanie Uranii PA - okładkaUrania zawsze była sztandarowym pismem astronomicznym w naszym kraju. Przetrwała wszystkie zawieruchy z wojennym i włącznie. Dzisiaj cieszymy się kolejnym wydaniem, które pokazuje jak niezwykła jest historia jej kart oraz jak wiele jeszcze nie wiemy o niej samej.


Oprócz stałych rubryk, które ze świadomym nietaktem tu pominę, zachęcam do poznania treści zmiennej. Jest więc moloch o maluchach, czy naszych dwóch satelitach projektu BRITE. Dowiecie się niego dlaczego nie jest prawdą, że wysypały się jak z rękawa. A prawdą jest, że są efektem wieloletniej i ciężkiej pracy całego zespołu ludzi. Ludzi tak zafascynowanych ich zbudowaniem, że aż zarażających swoją fascynacja czytelnika.

Rzadko, ale spotkamy się, ze wskazówkami wielkich badaczy jak zajmować się nauką. Sceptycyzm i niedowierzanie to podstawa działania każdego naukowca. I choć niejednokrotnie będziemy musieli udawać, że jest inaczej, to do tego by wyznawać takie credo przekonuje nas recenzja Na Własne Oczy.

W astronomii można wykorzystać każde zdolności i talenty. PERIAPSIS to kolejny tego przykład. Mowa o nowym, choć powstającym przez długie lata programie astronomicznym. Jest wielka szansa by stał się najlepszym program na świecie w swojej klasie. Co to będzie za program i czego się po nim będziemy mogli spodziewać dowiemy się z tekstu Marka Substyka.

Jest też trochę wiedzy od mistrzów astrofotografii. Fotografia sama w sobie, mimo jej cyfryzacji i automatyzacji dzięki zaawansowanej elektronice, pozostaje nadal trudną sztuką. Wymagająca talentu i wytrwałości w wieloletnim doskonaleniu swojego warsztatu. Może właśnie dla tego mistrzowie uchylają rąbka tajemnic o tym w czym tkwi sukces. A astrofotografia to walka z czasem. W przenośni i dosłownie. Astro czyli praca w terenie. Walka z chłodem, niedospaniem i chronicznym brakiem prądu. A czy istnieje jakiś przepis na to jak zacząć dowiemy się w „8 poradach na dobry początek”. Osobiście nie jestem za piata poradą, ale to kwestia gustu. Za to wszystkie pozostałe …. Jak najbardziej. Zresztą siedem to moja podobno szczęśliwa liczba.

A jak już jesteśmy przy astrofotografii, to koniecznie trzeba nakazać czytanie „Astrometrii na podwórku”. Młody człowiek pokazuje, jak uprawiać prawdziwą astronomię mając naście lat, wielki zapał do tego co się robi i praktyczne i skuteczne podejście do efektów swojej pracy. To, że współcześnie miłośnik astronomii może stać się posiadaczem całkiem zaawansowanego sprzętu astronomicznego i to bez większych problemów, zapewne nikogo nie dziwi. Ale to dopiero początek. Cała sztuka tkwi w tym jak z niego skorzystać i co z tego ma wynikać.

Dla mnie Tomek, autor artykułu, jest bohaterem tego numeru wydania Uranii PA.

Po przeczytaniu koniecznie proszę rozwiązać krzyżówkę. To najlepszy sprawdzian tego, czy przypadkiem nie powinniśmy przeczytać jej jeszcze raz, albo i jeszcze raz …

No i na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Szkoły i inne takie instytucje mogą wziąć udział w konkursie URANII PA. Trzeba tylko zaprenumerować AstroGazetę i działać. I nie chodzi tu już o samą nagrodę (naprawdę niezłą) ale „o fakt, że są tacy, którzy są gotowi zrobić to nie dla siebie, ale wyższego celu” (J. Kamiński - SONDA).


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,150 unikalne wizyty