Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Prof. Maciej Mikołajewski, redaktor naczelny Uranii, wygłasza podziękowania po otrzymaniu przez redakcję "Uranii - Postępów Astronomii" Wyróżnienia Specjalnego w konkursie Popularyzator Nauki 2014. Po lewej Lidia Sobańska, p.o. prezesa PAP oraz prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa . Credit: UraniaPA8 grudnia odbyła się gala finałowa konkursu Popularyzator Nauki 2014, zorganizowanego przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Redakcja Uranii otrzymała wyróżnienie specjalne! Była to 10. jubileuszowa edycja konkursu. W finałowej uroczystości wzięła udział m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. W konkursie nagrodzono osoby i instytucje działające na polu popularyzacji nauki, zarówno naukowców, jak i osoby niezwiązane z nauką. Laureatów wybrano spośród prawie 70 kandydatur.
Redakcja "Uranii - Postępów Astronomii" otrzymała wyróżnienie specjalne. Traktujemy to jako nagrodę dla wszystkich osób, które w ciągu ponad 90 lat tworzyły nasze czasopismo: zarówno obecnie, jak i w czasach gdy "Urania" oraz "Postępy Astronomii" ukazywały się osobno.