Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 16-4-2024 19:46:49

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogodasat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Gorące, niebieskie gwiazdy gromady Messier 47

eso Messier 47 The star cluster Messier 47To piękne zdjęcie gromady gwiazd Messier 47 zostało wykonane za pomocą instrumentu Wide Field Imager, zainstalowanego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Młoda gromada gwiazd jest zdominowana przez jasne, niebieskie gwiazdy, ale zawiera także kilka kontrastujących barwą czerwonych olbrzymów.


To piękne zdjęcie gromady gwiazd Messier 47 zostało wykonane za pomocą instrumentu Wide Field Imager, zainstalowanego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Młoda gromada gwiazd jest zdominowana przez jasne, niebieskie gwiazdy, ale zawiera także kilka kontrastujących barwą czerwonych olbrzymów.

Messier 47 znajduje się około 1600 lat świetlnych od Ziemi i widać ją w konstelacji Rufy (tylnej części mitologicznego statku Argo). Po raz pierwszy dostrzegł ją przed 1654 rokiem włoski astronom Giovanni Battista Hodierna, a niezależnie później odkrył ją sam Charles Messier, który nie posiadał wiedzy o wcześniejszych obserwacjach Hodierna.

Mimo, że Messier 47 jest jasna i łatwa do dostrzeżenia, należy do gromad najrzadziej zapełnionych gwiazdami. W jej obszarze mierzącym 12 lat świetlnych gwiazd widać zaledwie około gwiazd, w porównaniu do innym podobnych obiektów, które mogą zawierać tysiące gwiazd.

Nie zawsze można było tę gromadę zidentyfikować bez problemów. Przez lata była uznawana za zagubioną, gdyż Messier niepoprawnie zanotował jej współrzędne. Gromada była ponownie odkryta i nadano jej oznaczenie katalogowe NGC 2422. Przyczyna błędu Messnera oraz ostateczne stwierdzenie, że Messier 47 i NGC 2422 to te same obiekty, zostało wytłumaczone w 1959 roku przez kanadyjskiego astronoma T. F. Morrisa.

Messier 47 Wide-field view of the bright star clusters Messier 47 and Messier 46

Jasny biało-niebieski kolor gwiazd jest wskazówką ich temperatury, gorętsze gwiazdy wydają się bardziej niebieskie, a chłodniejsze bardziej czerwone. Związek pomiędzy kolorem, jasnością i temperaturą można wizualizować za pomocą krzywej Plancka. Ale bardziej szczegółowe badania kolorów gwiazd za pomocą spektroskopii ujawniły astronomom dużo więcej – w tym tempo obracania się gwiazd i ich skład chemiczny. Na zdjęciu znajduje się także kilka czerwonych gwiazd – są to czerwone olbrzymy, których krótkie życie jest na bardziej zaawansowanym etapie niż mniej masywnych i dłużej żyjących gwiazd niebieskich [1].

Przypadkowo Messier 47 widać na niebie w pobliżu innej, kontrastującej gromady gwiazd - Messier 46. Messier 47 znajduje się względnie blisko, około 1600 lat świetlnych od nas, natomiast Messier 46 w odległości aż 5500 lat świetlnych i zawiera znacznie więcej gwiazd, co najmniej 500. Mimo większej liczby gwiazd na niebie wydaje się znacznie słabsza z powody większej odległości od nas.

Messier 46 można traktować jako starszą siostrę Messier 47, pierwsza powstała około 300 milionów lat temu, a druga ma 78 milionów lat. W związku z tym większość najbardziej masywnych i najjaśniejszych gwiazd Messier 46 już przeszło swoje krótkie życie i już ich nie widać, dlatego większość gwiazd w gromadzie wydaje się czerwona i chłodna.

Zdjęcie Messier 47 zostało uzyskane w ramach programu Kosmicznych Klejnotów ESO (ESO Cosmic Gems). [2]

Uwagi

[1] Czas życia gwiazdy zależy przede wszystkim od jej masy. Gwiazdy masywne, zaierające wiele razy więcej materii niż posiada Słońce, żyją krótko – miliony lat. Z drugiej strony, gwiazd mniej masywne mogą świecić przez wiele miliardów lat. W gromadzie wszystkie gwiazdy mają zbliżony wiek i taki sam początkowy skład chemiczny. Zatem jasne, masywne gwiazd ewoluują szybciej, prędzej stając się czerwonymi olbrzymami i jako pierwsze kończąc swoje życie.

[2] Program Kosmicznych Klejnotów ESO (ESO Cosmic Gems) jest inicjatywą popularnonaukową, której zadanie to tworzenie za pomocą teleskopów zdjęć interesujących, intrygujących lub wizualnie atrakcyjnych obiektów. Fotografie te są potem używane w celach edukacyjnych i popularyzacji nauki. Program korzysta z czasu teleskopów, który nie może być użyty w ramach obserwacji naukowych. Wszystkie zebrane dane są jednak także odpowiednie do celów naukowych i dostępne dla astronomów poprzez archiwum naukowe ESO.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy teleskop E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,234,960 unikalne wizyty