Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:19:44

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Rosetta i Phiale po AGU

Rosetta Rosetta Prawdopodobne położenie i zorientowanie Philae w przestrzeni pokazane na AGU14 / Credit: ESA/Rosetta/Philae/CNES/FDW USA zakończyło się jesienne spotkanie Amerykańskiej Unii Geofizycznej, na której opublikowane nowe informacje o lądowniku Philae.

Od 15 do 19 grudnia w San Francisco w USA trwało jesienne spotkanie Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU). Środa 17 grudnia była dniem poświęconym głównie misji Rosetta i Philae. Wystąpienia europejskich naukowców stanowiły część sesji poświęconej naukom planetarnym.


Do USA przyjechał Matt Taylor, główny naukowiec misji Rosetta, Kathtrin Altwegg, kierowniczka naukowa instrumentu ROSINA, i Jean-Pierre Bibring, główny naukowiec lądownika Philae.

Najciekawsze informacje dotyczą tego ostatniego. Bibring przedstawił zdjęcia z lądownika wykonane po pierwszym odbiciu od powierzchni komety, i przetworzone zdjęcie otoczenia lądownika, gdy już definitywnie osiadł na powierzchni, które uwidoczniło tzw. “Perihelion Cliff”. Zespół Philae podzielił się też nową oceną położenia Philae i terenu na jakim osiadł. Zdjęcia prezentujemy poniżej.

CIVA Zdjęcie z kamery CIVA lądownika Philae uzyskane podczas odbicia się od powierzchni komety 67P / Credit: ESA/CIVA Team slowaKluczowe Fragment otoczenia Philae, nawis nazwany “Perihelion Cliff” – zdjęcie z kamery CIVA przedstawione na AGU 2014 / Credit: ESA/Rosetta/Philae/CIVA slowaKluczowe Prawdopodobne położenie i zorientowanie Philae w przestrzeni pokazane na AGU14 / Credit: ESA/Rosetta/Philae/CNES/FD


Rozmazane zdjęcie z CIVA, po lewej, zostało wykonane około 17:40 CET czasu na Ziemi, kilka minut po odbiciu, potwierdzając, że lądownik nie wylądował i jest w ruchu. Naukowcy cały czas próbują oszacować jaka część energii została pochłonięta przez system amortyzujący lądownika, a jaka wprawiła go w ponowny ruch. Jest to potrzebne do poznania właściwości mechanicznych gruntu komety. Już wykonane badania zgadzają się z późniejszymi danymi zebranymi przez MUPUS-a, wskazującymi że powierzchnia komety nie jest pyłowa a raczej, że stanowi ją zmarznięta pokrywa lodowa – przynajmniej w miejscu lądowania.

Wizualizacja najnowszej oceny położenia lądownika – grafika skrajnie z prawej – pokazuje że leży on na boku między dwoma ścianami skalnymi. Wyjaśniałoby to wcześniejsze spekulacje o braku pionowego położenia Philae i braku styczności z gruntem wszystkich 3 podpór , a także małą ilość światła zbieraną przez panele ogniw słonecznych. Ten ostatni czynnik spowodował, że lądownik mógł wykonać tylko podstawową misję naukową, zaplanowaną na 2-3 doby.

Wcześniejsze zdjęcia z kamer CIVA/P-3 i P-4, ich zestawienie poniżej, ukazują więc teren nijako po bokach i z przodu lądownika.

CIVA-P/3 i 4 Pierwsze zdjęcia z powierzchni komety 67P, z kamer CIVA-P/3 i 4 lądownika Philae / Credit: ESA/Philae/CIVA team


Zdjęcie środkowe z poprzedniego zestawienia, z napisem “Pereihelion Cliff”, jest przetworzonym zdjęciem z kamery CIVA-P/1, na którym była wcześniej widoczna jedynie jedna z podpór lądownika “zawieszona” w próżni. Porównanie tej klatki przed i po obróbce widocznej jest poniżej. Dwie jaśniejsze plamy w okolicach środka zdjęcia, to odbicia światła od Philae padające na lodową ścianę, klif.

CIVA-P/1 Zdjęcie z CIVA-P/1 lądownika Philae przed i po rozjaśnieniu – po prawej uwidoczniony Perihelion Cliff, AGU 2014 / Credit: ESA/Philae/CIVA team


Naukowcy nadal dają realne szanse na obudzenie się Philae z hibernacji. Warunki oświetlenia lądownika powinny zmienić się w okolicach lutego lub marca 2015, i mogą pozwolić na ograniczone funkcjonowanie urządzenia. Najlepsze warunki do tego mają panować w kwietniu. Zespół uważa, że warunki termiczne pozwolą przetrwać Philae do tego czasu. Jean-Pierre Bibring jest przekonany, że jeśli tylko niska temperatura nie uszkodzi lądownika, to wznowi on pracę.

Co więcej, dzięki obecności “Pereihelion Cliff”, a dokładnie dzięki cieniu jaki daje, możliwe, że Philae mógłby pracować nawet w trakcie zbliżania komety do Słońca. Byłoby to nie możliwe, gdyby lądownik osiadł w niezacienionym miejscu.

Pod spód lądownika zerkała kamera P/5, której zdjęcia niemal w pełnym cieniu również trzeba było rozjaśniać. Ostatecznie więc, pozycja Philae wygląda jak na ilustracji poniżej. Przy czym jest to widok z boku, jakoby przekrój przez szczelinę w której lądownik osiadł – warto je porównać z wizualizacją powyżej. “Pereihelion Cliff” jest prawym skrajem wyższej ściany pokazanej na tejże wizualizacji.

Philae Pozycja Philae wnioskowana na podstawie zdjęć z CIVA – AGU 2014 / Credit: ESA/Philae/CIVA team


Bibring podkreślał, że naukowcy cały czas badają zebrane dane, włącznie z tymi zebranymi w trakcie opadania Philae i jego odbijania się od powierzchni. Przypomniał też, że pierwsze odbicie miało miejsce jedynie 100 metrów obok założonego punktu lądowania. Pierwsze informacje, które wskazały operatorom, że lądownik nie wylądował a jest z powrotem w przestrzeni kosmicznej, pochodziły z instrumentów ROMAP i MUPUS. Naukowcy nadal poszukują Philae na zdjęciach z kamer OSIRIS sondy Rosetta.

Niedługo możemy poznać pierwsze wnioski z badań przeprowadzanych przez magnetometr ROMAP. Może on pokazać pierwotną magnetyzację materii budującej wczesny Układ Słoneczny. Trwają też prace pozostałych zespołów badawczych nad opracowaniem wyników z zebranych danych. Materiał zdjęciowy świadczy, że lądownik osiadł w miejscu zróżnicowanym pod względem materii je tworzącym. Część tego materiału jest najpewniej pierwotną lodowo-pyłową materią tworzącą wczesny Układ Słoneczny, zawierającą również wiele substancji organicznych.

W podsumowaniu Matt Taylor przypomniał, że badania komety dopiero się zaczynają, wraz z jej zbliżaniem się do Słońca. Rosetta dokona jeszcze zbliżeń do jej powierzchni, nawet na odległość 10 kilometrów, w tym przelotów przez gejzery gazu i pyłu, jakie w końcu ujawnią się na komecie. Trwają już przygotowania do takich manewrów.

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,256 unikalne wizyty