Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Dwudziestego szóstego grudnia doszło do bliskiego przelotu planetoidy 2014 YR14.
PlanetoidaMoment przelotu 2014 YR14 nastąpił 26 grudnia z maksymalnym zbliżeniem około godziny 10:51 CET. Minimalny dystans pomiędzy tą planetoidą a Ziemią wyniósł około 342 tysięcy kilometrów, czyli 0,89 średniej odległości do Księżyca. Średnicę 2014 YR14 wyznaczono na około 20 metrów. Dla porównania meteoryt czelabiński, który 15 lutego 2013 roku rozpadł się nad Rosją, miał średnicę 17-20 metrów. 2014 YR14 jest podobnej wielkości obiektem. Takich obiektów jak 2014 YR14 czy bolid czelabiński jest z pewnością znacznie więcej.
Jest to już trzydziesty pierwszy (wykryty) bliski przelot planetoidy w tym roku. Co ciekawe, na początku 2014 roku wykryto pięć przelotów, z których jeden kilka godzin po detekcji wszedł w atmosferę naszej planety. Prawdopodobnie przynajmniej kilka (lub raczej kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset) przelotów „umknęło” detekcji. W szczególności mowa tutaj o planetoidach, które przeleciały blisko Ziemi od strony dziennej, czyli w obszarach nieba niedostępnych dla naziemnych obserwatoriów astronomicznych.