Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:40:27

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Radiowy nasłuch egzoplanet Keplera w ramach SETI

Astronomia Teleskop Green Bank Teleskop Green Bank / Credit – NRAOW ramach programu SETI przeprowadzono nasłuch radiowy 86 egzoplanet wykrytych przez kosmiczny teleskop Kepler. Żadnych sztucznie wytworzonych fal radiowych nie wykryto.

SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) to jeden z najbardziej fascynujących programów astronomicznych. Program ma na celu wykrywanie śladów obcych cywilizacji za pomocą wielu różnych metod naukowych, takich jak nasłuch radiowy, obserwacje w zakresie optycznym czy analiza błysków gamma. Pierwsze eksperymenty SETI nastąpiły w latach 60. XX wieku. Jak na razie SETI nie przyniósł żadnego pozytywnego rezultatu, jednak ograniczenia technologiczne oraz dostępności do sprzętu nie pozwalają na stałe obserwacje całego nieba z dużą dokładnością.


Od kilkunastu lat część poszukiwań SETI skupia się na wykrywanych planetach pozasłonecznych. Wraz z rozwojem technik detekcyjnych możliwe jest wykrywanie coraz mniejszych egzoplanet, w tym i tych o rozmiarach porównywalnych z Ziemią. Można w pewnym uproszczeniu napisać, że dopiero od dość niedawna SETI zna cele do nasłuchu, jakimi są małe planety pozasłoneczne krążące w odpowiedniej odległości od swych gwiazd.

Naukowcy z Berkeley SETI Research Center wyselekcjonowali „próbkę” egzoplanet do nasłuchu. Te planety pozasłoneczne zostały wykryte przez kosmiczny teleskop Kepler do 2011 roku, z łącznej puli 1235 wówczas zidentyfikowanych kandydatów (aktualnie tych kandydatów jest prawie 4200). Zespół badawczy wybrał planety pozasłoneczne o promieniu nie większym od trzech promieni Ziemi i które krążyły wokół swych gwiazd w odpowiedniej odległości z czasem większym od 50 dni. Są to zatem planety, na których teoretycznie może istnieć woda, ważna dla znanych nam form życia. Łącznie uzyskano 86 egzoplanet, które następnie były nasłuchiwane za pomocą radioteleskopu Green Bank Telescope (GBT). Jest to największy radioteleskop na Ziemi z ruchomą czaszą.

Nasłuch tych egzoplanet za pomocą GBT wykonano w szerokim paśmie (2,5 MHz). Wcześniej dokonywano nasłuchów obiektów planetarnych wykrytych przez misję Kepler, jednak były to wąskopasmowe pomiary (zakres kilku Hz). Szerokopasmowe pomiary pozwalają na poszukiwanie różnych typów sztucznych sygnałów radiowych oraz ich efektów, związanych m.in. z propagacją w przestrzeni międzygwiezdnej. Podczas pomiarów dokonano obserwacji także na mikrofalowym oknie radiowym, w tym w tzw. „water hole” pomiędzy 1420 a 1640 MHz.

Wyniki nie przyniosły pozytywnych rezultatów – nie odebrano żadnego sztucznego sygnału od wybranych egzoplanet. Warto tu dodać, że szerokość wiązki z GBT obejmowała przestrzeń o średnicy około 4 lat świetlnych wokół celu obserwacji, co oznacza, że możliwe było wykrycie sztucznych sygnałów dość odległych od gwiazd w centrach układów planetarnych. W trakcie pomiarów zarejestrowano kilka silniejszych sygnałów, jednak ich analiza wykazała ziemskie pochodzenie. Jest to jednak przykład obecnych projektów detekcyjnych prowadzonych w ramach programu SETI.

kepler “Zasięg” teleskopu Kepler – w tej przestrzeni Kepler wykrył najwięcej egzoplanet. Jest to bardzo mały wycinek Drogi Mlecznej. / Credits – NASADzięki danym z teleskopu Kepler możliwe będzie przeprowadzenie kilku podobnych programów obserwacyjnych nowo wykrytych małych egzoplanet. Naukowcy uważają, że jak na razie będą w stanie wykrywać raczej sygnały celowo nadane w naszym kierunku. Naukowcy uważają także, że ze znacznie mniejszym prawdopodobieństwem jesteśmy w stanie wykryć sygnały, które nie były celowo wysłane do nas – np. w przypadku wychwycenia wewnętrznej komunikacji cywilizacji.

Można założyć, że program SETI dopiero stawia pierwsze kroki. Wydaje się, że jest potrzebny jeszcze długi rozwój technologii, by radioastronomowie mogli być zdolni z dużym prawdopodobieństwem wykrywać słabe sygnały radiowe od potencjalnych cywilizacji odległych o setki, tysiące czy dziesiątki tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Równolegle – dzięki takim misjom jak kosmiczny teleskop Kepler – będziemy poznawać małe egzoplanety, na których teoretycznie może powstać i utrzymać się życie.

(SETI)

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,093 unikalne wizyty