Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:54:28

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Prywatna rakieta po raz pierwszy na orbicie

Astronautyka Rakieta,spaceX Prywatna rakieta SpaceX wynosi statek dragon na orbitę. Credit: SpaceXCzwarty z kolei start pierwszej prywatnej rakiety nośnej „Falcon 1” zakończył się sukcesem. Jej trzy poprzedniczki eksplodowały od razu po starcie.

Niewielka amerykańska firma SpaceX jest pionierem na rynku komercyjnych usług kosmicznych. Rakieta Falcon 1 jest bowiem pierwszą w historii kosmonautyki opracowaną i skonstruowaną od początku do końca przez prywatne przedsiębiorstwo rakietą nośną..


Rakiety serii Falcon 1 startowały już 4 razy. Pierwsze trzy z nich nie były jednak w stanie wykonać wyznaczonego im zadania, wybuchając wraz z powierzonymi im przez klientów SpaceX satelitami wartymi wiele tysięcy dolarów. Czerpiąc doświadczenie z poprzednich, nieudanych lotów i likwidując problemy techniczne, będące przyczyną wcześniejszych katastrof, firma postanowiła spróbować po raz czwarty. Tym razem jednak wszystko odbyło się zgodnie z planem: dwuczłonowa rakieta nośna na paliwo ciekłe osiągnęła orbitę o wysokości od 500 do 700 km i nachyleniu 9,2 stopnia.

Właściciel i założyciel SpaceX, Elon Musk, oświadczył, że to wielki dzień dla frmy i kulminacja olbrzymiej pracy sporego zespołu. Historyczny start Falcon 1 miał miejsce w niedzielę wieczorem o godzinie 3:15 nad ranem. Rakieta wystartowała na wyspie Omelek na Oceanie Spokojnym. Jeśli chodzi o ładunek, szef SpaceX tym razem postanowił nie ryzykować. Rakieta wzięła ze sobą na orbitę symulator satelity o średnicy 1,5 m i wadze 165 kg. Pierwszy człon rakiety został odrzucony, a ładunek – przytwierdzony do drugiego członu - umieszczony na orbicie.

Firma SpaceX chce, żeby "Falcon 1" była tańszą alternatywą środka transportowego, wynoszącego na orbitę satelity. Jeden egzemplarz długiej na 21 metry rakiety nośnej kosztuje bowiem zaledwie jedną trzecią tej ceny, którą trzeba zapłacić za dotychczas dostępne modele rakiet nośnych. JSL

Twarde lądowanie Falcona

Falcon 9 Testowy lot Falcon 9 - credit: SpaceXStatek kosmiczny Dragon dotarł bezpiecznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niestety próba lądowania rakiety na pływającej platformie zakończyła się niepowodzeniem.

Prywatny statek kosmiczny Dragon zgodnie z planem dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dostarczył astronautom niezbędne zapasy i sprzęt. Dzięki nim badacze, którzy przebywają na ISS będą mogli m.in. hodować muchy, analizować białka i sprawdzać, jak w stanie nieważkości reaguje ludzki układ odpornościowy.

Nie powiodła się jednak druga część misji, czyli lądowanie członu rakiety Falcon 9 na platformie. Wkrótce po starcie z Florydy największa część rakiety miała powrócić i miękko wylądować na pływającej platformie na Atlantyku. Pomysł sprowadzał się do obniżenia kosztów kosmicznego transportu. NASA chce odzyskiwać fragmenty rakiet, które opadają do oceanu po wyniesieniu ładunku na orbitę. W ten sposób części rakiet mogłyby być wykorzystywane wielokrotnie. Firma SpaceX, by uniknąć wysokich kosztów napraw tego typu części, opracowała pomysł, by fragment rakiety wracał na Ziemię i lądował na specjalnej konstrukcji. Tym razem na miejscem lądowania miała być specjalnie przystosowana platforma. Niestety Falcon zbyt mocno w nią uderzył i rozbił się.

Całą misję koordynuje firma SpaceX, która zapowiada, że nie zamierza rezygnować ze swoich planów i chce dalej pracować nad miękkim lądowaniem.

Źródło: Focus.pl



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,534 unikalne wizyty