Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:30:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Sztuczne niebo na niepogodę

Sekcja Astronomiczna planetarium,Żagań,Sekcja Astronomiczna Planetarium - oklejanie ekranu sferycznegoJak poradzić sobie, gdy na dworze plucha, mgła i chmury? Zbudować własne, sztuczne, nieba. Jak postawiliśmy tak robimy. Na ostatnich zajęciach Sekcji Astronomicznej zakończyliśmy pokrywanie segmentów naszego planetarium białym ekranem. Jako ciekawostkę poznaliśmy ciesząca się na świecie coraz większa popularnością, platformę ARDUINO. Było też trochę chemii i matematyki.


ARDUINO to gotowa platforma do prototypowania układów elektronicznych na bazie mikrokontrolerów Atmel AVR. Po szczegóły odsyłamy linkami do rozszerzonych opracowań. A my krótko zaprezentujemy czego się mogliśmy dowiedzieć na naszym spotkaniu. Po pierwsze komponenty są niedrogie. Tzw. klony kosztują już 23 zł. Projekt wyposażony jest w standaryzowane układy peryferyjne dające szerokie możliwości rozbudowy i programowania. I w zasadzie to o oprogramowanie tu chodzi. Ta elektronika wymaga napisania programu w C/C++, który to program wykona całą robotę. Na naszych zajęciach zobaczyliśmy termometr cyfrowy oraz miernik oświetlenia. Pierwszy bazował na cyfrowym czujniku temperatury DS18B20. Wyniki pomiarów wyświetlane były na wyświetlaczu LCD. Natomiast miernik oparty był o dzielnik napięcia w którym jednym z rezystorów był fotorezystor. Zmiana ilości padającego światła pozwalała na zmierzenie zmian napięcia. Wynik prezentowany był w postaci szeregu diod LED. Ilość zapalnych diod LED zależy od ilości padającego na fotorezystor światła.

Doświadczenie pokazuje, że projekt ten jest coraz szerzej wykorzystywany przez ogromna rzesze ludzi na całym świecie. Bazują na nim hobbyści robotów, ale tez i majsterkowicze tworzący wiele ciekawych i praktycznych zastosowań dla tych urządzeń – sterowanie inteligentnym domem, alarmy, stacje pogody i wiele innych niezliczonych konstrukcji. Znajdziemy je w wynikach wyszukiwania w sieci. Potęgą jest tu pomysłowość na oprogramowania w jakie można wyposażyć swoje konstrukcje. Jeśli ktoś chce zaczynać taką przygodę to jest to dobre rozwiązanie. Z czasem można przejść na bardziej zaawansowane ale i droższe koncepcje.

Pan Tomasz zaciekawił nas cebulą. Bo że cebulka wyciska z nas łzy, to wszyscy wiedzą. Ale dlaczego tak jest? Po szczegóły odsyłamy do jego filmu. Z pozoru banalne rzeczy okazują się niezwykle piękne, gdy się zajrzy im prosto w oczy, czyli zgłębi problem.



Większość czasu zajęło nam budowanie naszego planetarium. Dzięki zakupionemu papierowi samoprzylepnemu do ploterów możemy sprawnie pokryć powierzchnię segmentów, z których powstanie kopuła Fullera. Przypomnijmy tylko, że jej trzy metrowa średnica czyni ja dość dużym urządzeniem. Ale skoro ma pod nią znaleźć się kilka osób, to musi ona mieć na to odpowiednia przestrzeń. I to jest prawidłowa odpowiedź na potrzebę obserwacji nieba, gdy na niebie chmury. Projekt realizowany jest od roku. Pracy jest bardzo wiele i dopiero ostateczny montaż odpowie nam na pytanie czy wszystkie części będą do siebie pasować. Obraz będzie wyświetlany na sferze przez cyfrowy rzutnik za pośrednictwem wypukłego lustra. Jak to będzie? Zobaczymy już niedługo.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,040 unikalne wizyty