Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:42:19

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Astronarium - nowy cykliczny program w TVP

Telewizja naukowa slowaKluczowe Astronarium - logo programu. Credit: PTAPolskie sztuczne satelity, największy radioteleskop, badania meteorytów, wielkie obserwatoria astronomiczne z polskim udziałem – to tylko niektóre z tematów zaprezentowanych w nowym programie telewizyjnym pt. „Astronarium”. Emisja premierowego odcinka nastąpi 2 marca 2015 r. o godz. 17.00. Kolejne odcinki co tydzień w poniedziałek.


Niedługo na ogólnopolskiej antenie Telewizji Polskiej rozpocznie się emisja cyklu programów popularnonaukowych poświęconych astronomii oraz polskim naukowcom zgłębiającym tajemnice Kosmosu. Premierowy odcinek będzie poświęcony radioastronomii. Jego emisja jest zaplanowana na 2 marca 2015 r. o godzinie 17:00 na antenie TVP Regionalna (pasmo wspólne regionalnych kanałów TVP).

Każdy z odcinków zostanie poświęcony konkretnemu zagadnieniu, o którym opowiedzą polscy astronomowie z różnych ośrodków badawczych. Będą też prezentowane polskie osiągnięcia na danym polu badań.

„Zajrzymy z kamerą do ośrodków badawczych na terenie całego kraju, a nawet na innych kontynentach i pokażemy nad czym pracują polscy naukowcy zgłębiający tajemnice Kosmosu.” zachęca Bogumił Radajewski z ekipy TVP Bydgoszcz, który jest prowadzącym program.

Kolejne odcinki będą miały premierę w poniedziałki o 17:00. Powtórki zaplanowano na godziny nocne (godz. 2:15). Program będzie też można oglądać w internecie za pośrednictwem TVP Stream. „Astronarium” będzie również obecne w mediach społecznościowych. Redakcja programu zapowiada liczne konkursy prowadzone na witrynie internetowej www.astronarium.pl oraz na Facebooku.

Już teraz można obejrzeć premierowy zwiastun programu dostępny na Youtube (www.youtube.com/c/AstronariumPl) oraz na Facebooku (www.facebook.com/AstronariumTVP).

„Pomimo nieustannego rozwoju różnych form mediów elektronicznych, to telewizja ciągle pozostaje medium o największej sile oddziaływania w społeczeństwie. Dlatego ważne jest, aby na antenie Telewizji Polskiej emitowane były rzetelne programy popularnonaukowe prezentujące najnowsze polskie osiągnięcia w astronomii i badaniach Wszechświata. Wpisuje się to też bardzo dobrze w misję Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.” mówi prof. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA).

Obecność regularnego programu na temat Kosmosu i badań naukowych na antenie ogólnopolskiej telewizji jest szczególne ważna w kontekście niedawnego przystąpienia naszego kraju do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz podpisania umowy z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). „Astronarium” pozwoli wyjaśnić szerokim kręgom społeczeństwa najnowsze osiągnięcia naukowe oraz może zainspirować młodzież do wyboru studiów na kierunkach nauk ścisłych i na politechnikach, co jest ważne dla rozwoju nowoczesnej polskiej gospodarki.

Producentami „Astronarium” są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizja Polska. Nagrania prowadzi TVP Bydgoszcz, znana z takich programów, jak „Planetarium, czy „Astroregion”. Partnerem projektu jest czasopismo „Urania – Postępy Astronomii”. Produkcja została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,388 unikalne wizyty