Kosmiczny konkurs dla gimnazjalistówTylko kilka dni zostało na przesyłanie prac w konkursie naukowym
ASTROBOT. Autorzy najlepszych projektów wezmą udział w kosmicznych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik.
Ludzkość od zawsze miała ambicję odkrywania tego, co nieznane i mierzenia tam, gdzie jeszcze nikt nie dotarł. Isaac Newton badając grawitację, określił, jak umieszczać obiekty na orbicie Ziemi. XX wiek umożliwił nam podróże kosmiczne, w tym lądowanie człowieka na Księżycu, a w 2014 roku odbyło się pierwsze lądowanie na komecie w misji Rosetta, do której instrumenty badawcze budowali polscy naukowcy. Na co dzień, korzystamy z nawigacji satelitarnej, której wysoką dokładność zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi. Badania i osiągnięcia technologiczne sprawiają, że świat i życie staje się lepsze.
Jak ambicja odkrywania i badania przestrzeni kosmicznej przyczynia się do polepszenia życia tutaj, na Ziemi? Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów do przygotowania prac w 1. etapie konkursu naukowego
ASTROBOT. Zadaniem, które stoi przed uczniami, jest zaprojektowanie misji kosmicznej (zawężonej do komet i asteroid) oraz uzasadnienie, jakie korzyści przyniesie ludzkości. Warunkiem jest, aby misja była możliwa do zrealizowania. Dlatego, prace powinny zawierać opis technologii niezbędnej do jej przeprowadzenia. Ponadto, w projekcie można uwzględnić korzyści komercyjne, które płyną z realizacji takiej misji.
Autorzy trzydziestu najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w dniach 20-22 marca 2015 roku, wezmą udział w warsztatach robotycznych, będących jednocześnie 2. etapem konkursu. Jurorzy wyłonią piątkę zwycięzców, którzy otrzymają możliwość wyjazdu na wakacyjne warsztaty naukowe. W poprzednich edycjach uczniowie odwiedzili NASA Kennedy Space Center na Florydzie oraz ośrodek edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej Andoya Space Center w północnej Norwegii.
Organizując warsztaty chcemy przekazać uczestnikom nie tylko wiedzę techniczną, ale przede wszystkim odpowiednie narzędzia do sprawnej pracy w grupie, samodzielnego zdobywania i dzielenia się wiedzą oraz co najważniejsze – poczucia odpowiedzialności społecznej, bo przecież nauka i inżynieria nie są celem samym w sobie – mówi dr inż. Tomasz Barciński z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę
www.astrobot.pl. Termin zgłaszania prac upływa w najbliższą
sobotę, tj. 28 lutego.
Mars Society Polska (
www.marssociety.pl) jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w 1999 roku, oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Głównym celem jest promowanie idei eksploracji i badań kosmosu, a w szczególności Marsa. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (
www.fundusz.org) to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów, pracujące od 30 lat z utalentowanymi uczniami. Uczeni z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. Organizacja prowadzi obozy naukowe, warsztaty, indywidualne staże badawcze, spotkania, koncerty i wystawy dla zdolnej młodzieży z całej Polski. Od 1995 roku jest także krajowym organizatorem prestiżowego
Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).
Tomasz Kuciński,
MSP
533 556 255
email
Łukasz Partyka,
KFnrD
795 423 474
email