Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:42:54

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Odszedł Profesor Janusz Kałużny

in_memoriam Profesor Janusz Kałużny Profesor Janusz KałużnyWspomnienie o prof. Kałużnym napisane przez prof. Aleksandra Schwarzenberga-Czernego.


Odszedł Profesor Janusz Kałużny. Zostawił po sobie dorobek godny najwybitniejszego polskiego astronoma-obserwatora. Zaczynał, jako uczeń Sławka Rucińskiego, od badania gwiazd W UMa, jeszcze techniką fotoelektryczną. W tych czasach, gdy nie było automatyzacji a obserwator wszystko musiał sprawdzić okiem, doskonalił precyzję i systematyczność pracy, które miały mu potem pozwolić osiągnąć perfekcję w innych technikach. Jako jeden z pierwszych w kraju opanował technikę fotometrii CCD i to była cegiełka, którą dołożył do właśnie powstającego projektu OGLE.

W pracy prof. Kałużny biegle posługiwał sie komputerami do analizy obserwacji, ale interesowały go przede wszystkim gwiazdy a nie rozwijanie oprogramowania. W najbardziej płodnych latach dziewięćdziesiątych regularnie publikował ponad 15 prac rocznie, w tym po kilka w ramach OGLE. Jego życiowym projektem stały się jednak badania gromad kulistych (GK). Na dwie dekady Janusz związał się współpracą z obserwatorium fundacji Carnegie. Komentując wyniki Jego Las Campanas Variable Star Survey (LCVSS) Allan Sandage, guru kosmicznej skali odległości, napomknął do Sławka Rucińskiego „Kałużny jest największym spośród żyjących fotometrystów”. Tak jak pozostałe polskie wielkie projekty optyczne tego czasu, prof. Kałużny wdrożył jeden z pomysłów Bohdana Paczyńskiego, a mianowicie by do precyzyjnych pomiarów odległości użyć gwiazd podwójnych. W przypadku GK, wymagało to wielkich teleskopów i perfekcyjnej metodyki spektroskopowej. Janusz nauczył się tego w Las Campanas od najlepszych i ta doskonałość w szerokiej gamie technik, moim zdaniem, w sposób pewny ustala jego pozycję w Polsce jako obserwatora, pamiętając jednak o niezwykłych osiągnięciach jego zdolnych kolegów w wąskich dziedzinach. W ten sposób dzięki Jego pracy, poza całym zoo gwiazd zmiennych w GK (świetny wynik sam w sobie), poznaliśmy nie tylko dokładne odległości szeregu GK (istotnego elementu kosmicznej skali odległości) ale po raz pierwszy zostały wyznaczone dokładnie parametry gwiazdy populacji II (jako składnika układu podwójnego). Jako uważny fotometrysta, Janusz Kałużny pierwszy zauważył nieradialne pulsacje gwiazd RR Lyr (w GK).

Jego dorobek mierzony ilością prac i ich cytowań jest spektakularny, ale w szufladach pozostała z setka taśm z obserwacjami, które mogły Mu pozwolić na wspaniałe odkrycia jeszcze przez wiele lat, gdyby nie okrutny los, który chciał inaczej.

Jasio, jak go zwaliśmy, był niezwykłym człowiekiem, ujmującym, z gruntu przyjaznym ludziom i zawsze tryskający optymizmem, póki nie zdławiła go okrutna choroba. Gdy się go lepiej poznało, odkrywał człowiek, że pod osłoną niefrasobliwości skrywał się człowiek do gruntu solidny i porządny. Jasio nie pasował do nowej epoki w tym, że gdy każdy miał dbać tylko o swoje (co eufemistycznie nazwano inicjatywą) przy okazji różnych recenzji i opinii można było być pewnym, że Jasio nie myśli «czy to dobre dla mnie», ale «czy ogół na tym skorzysta». Nie byłbym pewien czy wielu było takich. Ta nowa epoka nawet usiłowała obsmarować to, co w Jasiu było najklarowniejsze: jego charakter. Ale tylko sobie samej ubłociła łapska. Jasio nie lubił się nadmiernie afiszować swoimi osiągnięciami, wolał po prostu robić swoje ale nie był skryty. W sprawdzonym gronie Jasio był towarzyski i potrafił celnie, ironicznie dowcipkować. Najlepiej gdy to było na wspólnych wyrypach z szajką Habaziow. Już był mocno chory, gdy na Mazurach milcząc słuchaliśmy klangoru setek żurawi nad głowami ciągnących w bagno na nocleg. Warto żyć, by spotykać takich ludzi jak On. On też odleciał.

CAMK PAN

Stopień/tytuł naukowy: profesor
Stanowisko: profesor zwyczajny
Pokój: 137 (Warszawa CAMK)


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,396 unikalne wizyty