PiBadali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. 14 marca swój dzień obchodzi liczba Pi. Sprawdź, jakie wydarzenia zaplanowano z tej okazji w poszczególnych miastach Polski!
Pi (zwana inaczej ludolfiną) jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa "perimetron”, oznaczającego obwód. Datę 14 marca na Dzień Liczby Pi wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, tak jak przybliżoną wartość ludolfiny.
PiJako pierwszy wartość liczby Pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o Pi znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby.
Na początku XVII w. niemiecki matematyk Ludolph van Ceulen, podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Po śmierci uczonego liczbę Pi wyryto na jego nagrobku i właśnie dzięki niemu liczba Pi bywa nazywana "ludolfiną". Pod koniec XIX wieku brytyjski matematyk amator William Shanks obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 707 miejsc po przecinku. Ponieważ obliczenia prowadził ręcznie, osiągnięcie to zajęło mu 15 lat.
Współcześni pasjonaci matematyki mają ułatwione zadanie. W styczniu 2010 r. francuski informatyk Fabrice Bellard ogłosił, że obliczył liczbę Pi do prawie 2,7 bilionów miejsc po przecinku. Rekordowych obliczeń dokonał na domowym komputerze. Poprzedni rekord – należący do Japończyka Daisuke Takahashi z Uniwersytetu Sukuba - pobił o około 123 miliardy miejsc po przecinku.
Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się ono dużą popularnością. Z tej okazji pieczone są tam okrągłe placki ("pie" wymawia się podobnie do "pi") i dyskutuje się o dziwnych właściwościach liczby Pi.
Pi
Z okazji święta liczby Pi polskie uczelnie organizują specjalne wydarzenia:
POLITECHNIKA WARSZAWSKA
W dniach 12-14 marca 2015 na PW odbywa się Festiwal Matematyki organizowany przez studentów Wydziału MiNI. W tym roku, oprócz święta liczby Pi, organizatorzy postanowili uczcić rocznicę urodzin Wacława Sierpińskiego, wybitnego polskiego matematyka, który urodził się 14 marca 1882 roku, czyli dokładnie w dniu święta Liczby Pi. Więcej informacji o Festiwalu
Link
UNIWERSYTET ŚLĄSKI
Przy okazji Dnia Liczby Pi zaprasza 9. festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych, zorganizowany na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wśród przygotowanych wykładów, warsztatów czy pokazów coś atrakcyjnego znajdzie dla siebie zarówno pasjonat, jak i ten, kto chciałby dopiero odkryć urok nauk ścisłych, czy nawet ktoś, kto określa sam siebie jako zaprzysięgłego humanistę. Tradycyjnie zorganizowane zostaną liczne konkursy i minikonkursy. Więcej informacji na stronie:
Link
UNIWERSYTET JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH
Zaprasza na obchody Święta 20 marca 2015 do auli budynku G Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy ul. Świętokrzyskiej 15. Więcej informacji na stronie:
Link
POLITECHNIKA GDAŃSKA
Zaprasza na Pomorską Noc Matematyki w nocy z 13 na 14 marca 2015. Z okazji Dnia Liczby Pi zaplanowano szereg uroczystości na terenie całego województwa pomorskiego. Wydarzenia skierowane są do wszystkich mieszkańców, poczynając od najmłodszych aż po osoby starsze. Więcej informacji na stronie:
Link
POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
Do wspólnego świętowania Dnia Liczby Pi zaprasza Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Ta niezwykła liczba będzie bohaterem IV Podlaskiego Forum Nauczycieli Matematyki i IV Podlaskiego Forum Nauczycieli Informatyki. Więcej informacji:
Link
Źródło: Focus.pl
Przeczytaj więcej: