Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Zorza polarna sfotografowana przez Huberta Dróżdża dzisiaj - 17 marca -2015 - nad PolskąZorza polarna może być widoczna nad Polską tej nocy! Jej światło nie jest tak intensywne jak bywa w okolicach koła podbiegunowego, tym niemniej da się je zobaczyć, zwłaszcza poprzez sprzęt fotograficzny. Patrzcie na północne niebo! Według prognozy ze strony www.aurora-service.eu zorza może być widoczna nad północną, a nawet nad centralną Polską. Miłośnicy astronomii skrzykują się na Facebooku i jadą w ciemniejsze rejony, z dala od miast, by fotografować to niesamowite zjawisko. Zorzę widziano dziś pod Warszawą, Łodzią, Poznaniem, a nawet pod Dąbrową Górniczą!
Dzisiejsza zorza polarna jest skutkiem wyjątkowo silnych rozbłysków słonecznych, które miały miejsce 15 marca i dziś wywołały na Ziemi burzę magnetyczną. Wyrzucone przez Słońce naładowane cząstki, gdy docierają do pola magnetycznego naszej planety, są przez nie chwytane i odchylane. Ich zderzenia z cząsteczkami gazów wchodzących w skład powietrza powodują świecenie. To jest właśnie to, co nazywamy zorzą polarną.
Tak wyglądała zorza polarna nad Polską w 2013 roku:
Z ostatniej chwili: Zorza jest widoczna aż z południowych terenów Polski. Pojawiają się zdjęcia z Poznania, Wałbrzycha, Małopolski, a nawet z dużych miast.