Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:47:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

ESA w Zielonej Górze

esa ESA,Zielona Góra Spotkanie Hertz Systems z ESA w Zielonej Górze / Credit: Hertz SystemsZakończenie etapu projektu realizowanego przez Hertz Systems było kolejną okazją do zachęcenia polskich firm do udziału w projektach ESA.


Zielonogórska firma Hertz Systems zakończyła niedawno II fazę projektu realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), związanego z monitorowaniem przewozu żywych zwierząt. Przy tej okazji 13 marca do Zielonej Góry przyjechał Norbert Huebner z holenderskiego ośrodka ESA ESTEC. Była to okazja do rozmów o szerszej współpracy w ramach ESA dla polskich firm oraz o możliwościach jakie daje rozwój przemysłu kosmicznego w Polsce.

„Firmy, które aplikują o realizację projektów w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), nie muszą mieć w danej chwili know-how w zakresie technologii kosmicznych. To czego potrzebują te firmy to inicjatywa i chęć realizacji projektów rozwoju swojego biznesu w oparciu o technologię satelitarną”, przekonywał do współpracy polskie firmy Huebner.

Huebner przekonywał również, że przetargi, które są dedykowane dla firm polskich to również okazja dla samej ESA do poznania możliwości i potencjału polskich przedsiębiorców. Agencja wykorzysta tę wiedzę do powiązania firm oraz kojarzenia ich do współpracy w innych wspólnych projektach.

System, który realizuje Hertz Systems w ramach ESA zapewni skuteczne monitorowanie transportu zwierząt. Składa się z oprogramowania, które będzie zainstalowane u przewoźników oraz u organów kontrolnych. Kierowca będzie fizycznie wyposażony w komputer, który zbiera dane m.in. o temperaturze, wilgotności, prędkości poruszania się pojazdu, weryfikuje ilość przewożonych zwierząt czy ilość postojów na dokarmianie. System kontroluje wszystkie parametry, które określone są zgodnie z wymogami unijnymi. Dyrektywa UE w tym względzie będzie obowiązywać w Polsce od 2016 roku.

„Jeżeli kierowca nie będzie przestrzegał obowiązujących przepisów, to takie nadużycia będą automatycznie wykrywane i rejestrowane. W systemie wykorzystywane są sensory satelitarne, czyli GPS, a w przyszłości system Galileo, mamy więc do czynienia z najnowszą technologią”, podkreślał dyrektor generalny Hertz Systems Rafał Trzaskowski. Obecnie takie dane zbiera się ręcznie, na papierze. System dodatkowo będzie przypominał obsłudze transportu o czynnościach do wykonania.

System wdrażany przez Hertz Systems w ramach ESA ma być wykorzystywany w praktyce. Kolejnym etapem jego wdrożenia będa testy na pojazdach klientów.

Hertz Systems realizuje jeszcze 3 inne projekty w ramach ESA, m.in.: synchronizację czasu i częstotliwości dla niskoorbitujących satelitów; Galileo 2nd Generation, czyli opracowanie części software do satelity Galileo; i projekt systemu monitorowania zakłóceń GNSS. Firma ściśle współpracuje również z Uniwersytetem Zielonogórskim, naukowo i edukacyjnie.

(Hertz Systems)

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,501 unikalne wizyty