Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-8-2022 10:24:58

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Czy Ceres jest aktywna?

Sondy Ceres,Dawn Ceres z 46 tysięcy km, 19 lutego 2015 / Credits - NASAOstatnie obserwacje sondy Dawn przed fazą naukową misji zdają się sugerować aktywność Ceres.

Szóstego marca sonda Dawn o godzinie 13:29 CET została przechwycona przez pole grawitacyjne Ceres. Nie było to jeszcze “pełne” wejście na orbitę tej planety karłowatej, ale od tego czasu Dawn przebywa w pobliżu Ceres. Dopiero od około połowy kwietnia Dawn będzie krążyć wokół Ceres po kołowej orbicie, która z czasem ma być obniżana. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w listopadzie Dawn będzie orbitować na wysokości zaledwie około 375 km nad powierzchnią Ceres.


Ostatnie obserwacje Ceres, wykonane jeszcze przed 6 marca, pozwoliły na wykonanie pierwszych prawie pełnych map tej planety karłowatej. Ceres jest ciałem pokrytym niezliczoną ilością małych i dużych kraterów, z których największe mają średnicę nawet kilkuset kilometrów.

Naukowców jednak najbardziej intryguje bardzo jasne i wyróżniające się wnętrze jednego z kraterów Ceres o średniej wielkości. Jest to bardzo wyróżniający się szczegół powierzchni tej planety karłowatej, o którym jak na razie niewiele wiadomo. Wielu naukowców obecnie uważa, że jest to odsłonięty lód wodny.

Najnowsza analiza zdjęć sugeruje, że Ceres może być wciąż aktywnym obiektem. Na konferencji Lunar and Planetary Science Conference, która się odbyła w zeszłym tygodniu w USA, przedstawiono wstępne wyniki badań naukowych Ceres.

Ceres,Dawn Inne spojrzenie na jasne szczegóły wewnątrz jednego z kraterów Ceres / Credits – NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDAZ dostępnych informacji wynika, że jedna półkula Ceres ma bardziej czerwoną barwę. Z kolei druga połowa Ceres ma bardziej niebieskawą barwę. Może to sugerować, że część Ceres jest pokryta młodszym materiałem, krócej wystawionym na promieniowanie słoneczne.

Z kolei jasny twór we wnętrzu jednego z kraterów może być aktywnym kriowulkanem. Naukowcy zauważyli, że gdyby ten twór znajdował się głębiej niż brzegi krateru, wówczas podczas obrotu (z perspektywy sondy Dawn) twór byłby przesłaniany. Tymczasem twór był obserwowany przez sondę Dawn nawet pod dużym kątem. Jest więc możliwe, że jest to pióropusz materii wyrzuconej z wnętrza krateru. Może to przypominać zachowanie komet, szczególnie, że zaobserwowano zmienność w jasności tego jasnego regionu: jest najwyższe przy pełnym oświetleniu słonecznym. Wraz z zachodzącym Słońcem jasność tego tworu spada.

Dawn wykona kolejne zdjęcia Ceres około 10 kwietnia, prawdopodobnie NASA je opublikuje w ciągu kilkunastu godzin od przesłania na Ziemię. Wówczas zobaczymy ten jasny twór w wyższej rozdzielczości, która pozwoli na określenie aktywności tego regionu Ceres.

(Pl-EL)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,560,042 unikalne wizyty