Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:28:02

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

PFC poszuka fal grawitacyjnych

Nauka PFC poszuka fal grawitacyjnych PFC wykorzysta radioteleskopy Arecibo i Green Bank do detekcji fal grawitacyjnych Projekt PFC otrzymał prawie 15 mln USD na poszukiwania fal grawitacyjnych.

Amerykańska Narodowa Fundacja Rozwoju Nauki (National Science Foundation) postanowiła przeznaczyć 14,5 mln USD, w postaci 5-letniego grantu, dla Północnoamerykańskiego Obserwatorium Fal Grawitacyjnych (North American Nanohertz Observatory for Gravitational Waves) na rozwój i działalność centrum naukowego PFC (Physics Frontier Centre), dedykowanego wykrywaniu fal grawitacyjnych z powierzchni Ziemi.


Grawitacja jest najdłużej znanym oddziaływaniem elementarnym obok elektromagnetycznego, jądrowego słabego i silnego. Jej skutki doświadczamy bezpośrednio każdego dnia. To ona utrzymuje nas na Ziemi, Ziemię na orbicie okołosłonecznej oraz odpowiada za skupianie się materii we Wszechświecie. Badanie nad oddziaływaniem grawitacyjnym i jego zależnościami od odległości i masy rozpoczął Newton. Jednakże w miarę odkrywania i poznawania pozostałych oddziaływań, grawitacja zaczęła przysparzać wielu znaków zapytań. W porównaniu do pozostałych, oddziaływanie grawitacyjne jest bardzo słabe. Już proste doświadczenie z naelektryzowanymi skrawkami papieru pozwala udowodnić, że pokonanie grawitacji nie jest trudne. Zasięg oddziaływania grawitacyjnego jest praktycznie nieskończony, ale sposób jego przenoszenia jest niewiadomy. Za przenoszenie oddziaływania elektromagnetycznego odpowiedzialny jest foton, jądrowego słabego – wuony (W+ i W-) i zeton (Z0), zaś silnego – gluon. Przyjmuje się, że w przypadku grawitacji będzie to hipotetyczna cząstka zwana grawitonem, pozostająca poza Modelem Standardowym, porządkującym wszystkie znane cząstki elementarne.

Istnienie fal grawitacyjnych wynika z Ogólnej Teorii Względności Einsteina, opublikowanej niemal sto lat temu, w 1916 r. Są to zaburzenia w czasoprzestrzeni wywołane przez masywne ciało, np. gwiazdę lub czarną dziurę, które tracą energię, emituje ją w postaci promieniowania. Kwantem takiego promieniowania jest właśnie grawiton.

Wykrycie fal grawitacyjnych jest niezwykle trudnym zadaniem. Wynika to z samej natury fali, charakteryzującej się olbrzymią długością, większą niż promień Układu Słonecznego i wynikającą z tego bardzo niską częstotliwością. Nawet gdyby taka fala przeszła przez Ziemię, nie bylibyśmy w stanie tego odczuć. Ale natura dostarczyła nam pewnych pośrednich dowodów na ich istnienie. Są nimi milisekundowe pulsary, czyli supergęste pozostałości po dawnych gwiazdach. Naukowcy przyrównują je do prawdziwych kosmicznych zegarów, gdzie każdy „tik” oznacza emisję fali grawitacyjnej.

Zatem w związku z olbrzymim znaczeniem fal grawitacyjnych dla współczesnej nauki jak i z kolosalną trudnością ich zaobserwowania, ich wykrycie jest jednym z priorytetów dla licznych instytucji naukowych. Jedną z nich jest właśnie North American Nanohertz Observatory for Gravitational Waves (NANOGrav). Obserwatorium zostało założone w 2007 r. i początkowo zrzeszało 17 członków ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obecnie NANOGrav obejmuje aż 55 naukowców i 15 instytucji. W projekt PFC zaangażuje się ok. 60 pracowników (w tym również studenci i doktoranci) oraz 11 instytucji. Pieczę nad projektem sprawować będzie Xavier Siemens z Uniwersytetu Wisconsin – Milwaukee, natomiast Maura McLaughlin z West Virginia University z Morgantown będzie pełnić funkcje wicedyrektora.

Naukowcy będą wykorzystywać do swych obserwacji dwa najbardziej czułe radioteleskopy na Ziemi, tj. Green Bank Tlescope w Zachodniej Virginii oraz Arecibo Observatory w Puerto Rico. Skupią się oni na nanoczęstotliwościach, jeszcze niższych niż sprawdzanych przez Laserowe Obserwatorium Interferometrycznego Fal Grawitacyjnych (LIGO), również sponsorowane przez NSF.

(SFS)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,612 unikalne wizyty