Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 03-4-2025 13:31:49

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Studniówka Plutona

SondySto dni do przelotu New Horizons obok Plutona

slowaKluczowe Artystyczna wizja sondy New Horizons przelatującej obok Plutona / Credits - JPL, NASAJuż za 100 dni dojdzie do przelotu sondy New Horizons obok Plutona. Sonda od 4 kwietnia realizuje drugą fazę obserwacji naukowych.

Misja sondy New Horizons (NH) to bardzo ciekawa wyprawa ku słabo poznanym obrzeżom Układu Słonecznego. Głównym celem misji NH jest planeta karłowata 134340 Pluton (do 2006 uznawana na pełnoprawną planetę). Start sondy NH nastąpił 19 stycznia 2006 roku. Przelot obok Plutona nastąpi 14 lipca 2015 roku. Sondę zbudowało wspólnie kilka amerykańskich firm, instytutów naukowych oraz uniwersytetów.


Przez większość lotu NH był w stanie elektronicznej hibernacji, przerywanej co kilka miesięcy na diagnostykę instrumentów pokładowych. Ostatni stan hibernacji zakończył się 7 grudnia 2014 roku, gdy NH znajdował się około 260 milionów kilometrów od Plutona. Wybudzenie sondy nastąpiło bez problemów.

Miesiąc później rozpoczęła się pierwsza naukowa faza zbliżenia do Plutona. Wówczas sonda NH wykonała serię obserwacji Plutona, m.in. pełnego obrotu Plutona i Charona względem wspólnego środka masy.

Pierwsza faza zbliżenia do Plutona zakończyła się 4 kwietnia. Wówczas NH znalazł się w odległości około 120 milionów kilometrów od tej planety karłowatej. Wtedy też, 101 dni od przelotu, rozpoczęła się druga faza obserwacji naukowych Plutona.

Sto dni do przelotu New Horizons obok Plutona Pozycja New Horizons względem Plutona w dniu 4 kwietnia o 18:00 CEST / Credits – NASA, The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory LLCDruga faza zakończy się 23 czerwca, gdy NH będzie w odległości około 26 mln kilometrów od celu. Wówczas obrazy Plutona będą lepsze niż te uzyskiwane przez kosmiczny teleskop Hubble, jednak ta planeta karłowata wciąż będzie mieć rozmiary nie większe niż kilka pikseli. Pozwoli to jednak na obserwacje niejednorodności w albedo powierzchni Plutona. Jakość obrazów Plutona porównywalna z tymi z teleskopu Hubble zostanie osiągnięta pod koniec maja. W połowie maja prawdopodobnie dojdzie do korekty trajektorii sondy, aby New Horizons przeleciał w zakładanej odległości od Plutona.

Trzecia faza zbliżania zakończy się 13 lipca, w odległości około 1,2 mln kilometrów, co odpowiada 3x dystansowi pomiędzy Ziemią a Księżycem.

Faza przelotu obok Plutona trwać będzie pomiędzy 13 a 15 lipca. Wówczas NH będzie przebywać w odległości mniejszej od 1,2 mln kilometrów od celu swojej misji. To właśnie wtedy znaczna większość obserwacji i pomiarów zostanie wykonana. Moment największego zbliżenia do Plutona nastąpi 14 lipca około godziny 13:50 CEST. Wówczas NH znajdzie się 13500 km od Plutona, 29500 km od księżyca Charona, 22000 km od księżyca Nix i 77600 km od księżyca Hydra.

Sto dni do przelotu New Horizons obok Plutona Przelot sondy obok Plutona – 14 lipca 2015 / Credits – domena publicznaCo ciekawe, w momencie przelotu NH nie będzie w kontakcie z Ziemią. Pierwszy „ping” od sondy NH, świadczący o dobrym stanie technicznym po przelocie obok Plutona zostanie odebrany dopiero na Ziemi 15 lipca o 03:15 CET (a wysłany około 4 godzin i 25 minut wcześniej). Pierwsze dane i zdjęcia z przelotu sondy zostaną otrzymane na Ziemi 15 lipca około 13:00 CET. Całość danych z przelotu sondy NH obok Plutona będzie przesyłana na Ziemię przez kilka miesięcy.

Po przelocie nastąpią trzy fazy naukowe oddalania się od Plutona. Te fazy oddalania zakończą się 1 stycznia 2016 roku, gdy NH będzie już ponad 200 mln kilometrów od Plutona. Wówczas być może już będą trwać przygotowania do przelotu obok innego obiektu Pasa Kuipera (KBO), co powinno nastąpić przed 2020 rokiem. Aktualnie znane są trzy potencjalne cele do przelotu, dzięki obserwacjom kosmicznego teleskopu Hubble.

Za sto dni nastąpi przelot obok jednego z najmniej poznanych obiektów Układu Słonecznego. Czy Pluton i Charon są “prymitywnymi” obiektami, które się nie zmieniły znacząco od czasów powstania naszego układu planetarnego? A może Pluton i jego księżyce doświadczyły dramatycznych zmian na przestrzeni 4,6 miliarda lat? Tego dowiemy się już wkrótce dzięki sondzie New Horizons.

Misja New Horizons jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,213,089 unikalne wizyty
Ładowanie...