Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 16-7-2024 05:57:32

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogodasat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

ALMA pokazuje swoje możliwości

esoALMA w najszerszym rozstawie dostarczyła spektakularnych obrazów

ALMA,ESO ALMA image of the gravitationally lensed galaxy SDP.81.
The bright orange central region of the ring (ALMA's highest-resolution observation ever) reveals the glowing dust in this distant galaxy. The surrounding lower-resolution portions of the ring trace the millimetre-wavelength light emitted by carbon dioxide and water molecules.
Źródło: ALMA (NRAO/ESO/NAOJ); B. Saxton NRAO/AUI/NSF
Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) uzyskała niedawno obrazy o niepobitej ostrości, które pokazują prawie idealny grawitacyjny pierścień Einsteina odległej galaktyki oraz powierzchnię planetoidy Juno. Te niesamowite obrazy zostały uzyskane pod koniec 2014 r. jako w ramach kampanii obserwacyjnej ALMA Long Baseline Campaign, w ramach której z sukcesem przetestowano i zweryfikowano zdolność teleskopu do dostrzegania najmniejszych szczegółów. Jest to możliwe gdy anteny znajdują się w swoim największym oddaleniu: do 15 kilometrów.


Do badań w trakcie ALMA Long Baseline Campaign wybrano pięć obiektów. Były to: dysk protoplanetarny HL Tauri, soczewkowana grawitacyjnie galaktyka SDP.81, planetoida Juno, gwiazda Mira oraz kwazar 3C138. Czasopismo “Astrophysical Journal Letters” zamieściło cztery publikacje naukowe napisane przez przedstawicieli całego międzynarodowego zespołu ALMA Partnership, opisujące szczegóły tych obserwacji.

SDP.81 jest galaktyką aktywnie tworzącą gwiazdy widoczną w okresie gdy Wszechświat miał zaledwie 15 procent obecnego wieku. Jest soczewkowata przez masywną galaktyką położoną we względnie bliskiej w tym kontekście odległości 4 miliardów lat świetlnych. Soczewkowanie grawitacyjne utworzyło prawie idealny pierścień Einsteina. Rozdzielczość ALMA przy długich bazach przebiła wszystko co oferowały do tej pory inne teleskopy obserwujące ten obiekt, w tym należący do NASA/ESA Kosmiczny Teleskop Hubble’a, i ukazał znacznie mniejsze struktury w pierścieniu, których do tej pory nigdy nie obserwowano.

Drugi z obiektów jest znacznie bliżej nas. Seria obrazów wykonanych za pomocą ALMA dała niespotykany widok powierzchni Juno, jednego z największych członków głównego pasa planetoid Układu Słonecznego. Połączone razem w krótką animację zdjęcia w wysokiej rozdzielczości pokazują rotację planetoidy, gdyż świeci ona w zakresie fal milimetrowych.

Kompletna sekwencja obserwacji ALMA została przeprowadzona w ciągu czterech godzin, gdy Juno znajdowała się około 295 milionów kilometrów od Ziemi. Rozdzielczość nowych obserwacji ALMA jest bardzo dużą poprawą w stosunku do wcześniejszych obserwacji wykonanych na podobnych długościach fali i jest wystarczająca do rozdzielenia nieregularnego kształtu planetoidy i potencjalnego wydobycia głównych struktur powierzchni.

Pięć obiektów zostało wybranych tak , aby zademonstrować naukowcy potencjał ALMA, największego naziemnego obserwatorium na świecie, w jego najszerszej konfiguracji.

Więcej informacji


Międzynarodowy kompleks astronomiczny ALMA działa w ramach partnerstwa pomiędzy ESO, amerykańską National Science Foundation (NSF) oraz japońskim National Institutes of Natural Sciences (NINS), we współpracy z Chile. ALMA jest finansowana przez ESO w imieniu jego krajów członkowskich, przez NSF, w porozumieniu z National Research Council of Canada (NRC) oraz National Science Council of Taiwan (NSC), a także przez NINS w porozumieniu z Academia Sinica (AS) na Tajwanie oraz Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI). Konstrukcja i użytkowanie ALMA jest kierowane przez ESO w imieniu jego krajów członkowskich, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), zarządzane przez Associated Universities, Inc. (AUI), a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia wspólne kierowanie i zarządzanie konstrukcją, testowaniem i użytkowaniem ALMA.

Źródło: ESO


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,756,641 unikalne wizyty