Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:39:17

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

67P bez pola magnetycznego

Rosetta slowaKluczowe Pomiary pola magnetycznego komety 67P wykonane przez instrumenty RPC-MAG i ROMAP sond Rosetta i Philae / Credit: ESA/Data: Auster et al. (2015)/Spacecraft: ESA/ATG medialabPomiary wykonane przez sondę Rosetta i lądownik Philae podczas jego kilkukrotnego lądowania na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko wykazały, że jądro komety nie posiada pola magnetycznego.

Badanie właściwości komet może dostarczyć wskazówek mówiących o tym, jaką funkcję pełniło pole magnetyczne podczas formowania się ciał Układu Słonecznego niemal 4,6 miliarda lat temu. Młody Układ Słoneczny był wówczas jedynie wirującym dyskiem gazu i pyłu. W ciągu kilku milionów lat Słońce zaświeciło w jego centrum, zaś pozostały materiał uformował asteroidy, komety, księżyce i planety.


W pyle znajdowała się znaczna ilość żelaza, część w formie magnetytu. Takie milimetrowe ziarenka materiałów magnetycznych zostały odnalezione w meteorytach, co pokazuje, że znajdowały się one również w młodym Układzie Słonecznym.

Dla naukowców to przesłanka świadcząca o tym, że pole magnetyczne przenikające przez dysk protoplanetarny mogło odgrywać istotną rolę w przenoszeniu materiałów, gdy zaczęły się one zlepiać w coraz większe ciała.

Pozostaje jednak niejasne, jaką odgrywało ono rolę w dalszym przebiegu tego procesu (akrecji), gdy materiał zlepiał się w centymetrowe, metrowe i jeszcze większe bryły, zanim jeszcze dominować zaczęła grawitacja, pozwalająca na tworzenie się ciał wielkości setek metrów i kilometrów.

Według niektórych teorii agregacji magnetycznych i niemagnetycznych cząsteczek pyłu utworzone większe obiekty mogły pozostać namagnesowane, przez co także byłyby podatne na pola magnetyczne w dysku protoplanetarnym.

Ponieważ komety zawierają jedną z najbardziej pierwotnych materii Układu Słonecznego, stanowią naturalne środowisko badawcze pozwalające sprawdzić, czy takie duże bryły nadal pozostały namagnesowane.

The non-magnetic comet The non-magnetic cometW trakcie poprzednich misji kosmicznych detekcja pola magnetycznego komet okazała się trudna do przeprowadzenia. Sondy jedynie szybko przelatywały koło komet, przeważnie dość daleko od samego jądra.

To niewielka odległość sondy Rosetta do jądra 67P/Czuriumow-Gierasimienko i pomiary wykonane przez Philae z jeszcze mniejszych odległości i z samej powierzchni 67P umożliwiły wykonanie pierwszych dokładnych badań magnetyzmu jądra kometarnego.

Wielokrotne opadanie i wznoszenie się Philae umożliwiło zespołowi porównanie pomiarów zebranych w trakcie zbliżania się i oddalania do każdego z punktów przyziemienia oraz podczas przelotu między nimi.

Pomiary pola magnetycznego wykonane przez ROMAP w trakcie tych przelotów pokazały, że natężenie pola nie zależało od wysokości i położenia Philae względem powierzchni. Oznacza to, że jądro samo w sobie nie mogło być odpowiedzialne za istnienie wykrytego pola magnetycznego.

„Gdyby powierzchnia była namagnesowana, to należałoby oczekiwać wyraźnego wzrostu natężenia pola w miarę zbliżania się do niej”, wyjaśniał Auster. „Nic takiego jednak nie miało miejsca w żadnym z odwiedzonych punktów, dlatego wnioskujemy, że kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko jest obiektem zdecydowanie pozbawionym pola magnetycznego”.

Wartość zmierzonego pola magnetycznego była zgodna z innym, zewnętrznym jego źródłem – międzyplanetarnym polem magnetycznym związanym z wiatrem słonecznym zawsze obecnym w pobliżu komety. Potwierdzeniem tego jest fakt, że zmiany pola rejestrowane przez Philae są bardzo podobne do tych rejestrowanych w tym samym czasie przez Rosettę.

„Podczas lądowania Philae Rosetta znajdowała się około 17 km nad powierzchnią i mogliśmy zbierać dodatkowe dane o polu magnetycznym, wykluczające lokalne anomalie w magnetyzmie powierzchni komety”, mówił Karl-Heinz Glassmeier, kierownik naukowy instrument RPC-MAG i współautor publikacji w Science.

Gdyby duże bryły materiału na powierzchni 67P/Czuriumow-Gierasimienko były namagnesowane, ROMAP zarejestrowałby dodatkowe zmiany w sygnale, gdy Philae nad nimi przelatywał.

„Jeżeli jakiś fragmenty są namagnesowane, to muszą być rozmiarów poniżej 1 metra, poniżej rozdzielczości naszych instrumentów. Jeśli jednak kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko uznamy za reprezentatywną dla wszystkich jąder kometarnych, to należy wysnuć wniosek, że siły magnetyczne nie grały znaczącej roli w akumulowaniu się materiału planetarnego w ciała o wielkości przekraczającej 1 metr”, podsumowywał Auster

„To wspaniale móc zobaczyć, jak pomiary Rosetty i Philae uzupełniają się, aby wspólnie odpowiedzieć na to proste, ale ważne pytanie o magnetyzm komet”, powiedział Matt Taylor, główny naukowiec misji Rosetta.

Źródło: ESA - Poland


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,075 unikalne wizyty