Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Marcin Stolarski: czym jest mikrograwitacja?Centrum Nauki Kopernik wraz z Marcinem Stolarskim opublikowało nagranie wyjaśniające czym jest mikrograwitacja.
Dr inż. Stolarski na co dzień pracuje w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Pracował między innymi przy satelitach BRITE-PL. Dodatkowo dał się poznać publiczności internetowej w odcinkach BRITE-TV, w których po kolei opowiadał o postępach w budowie pierwszych polskich satelitach naukowych. Marcin jest świetnym popularyzatorem nauki. Wielokrotnie Marcin poruszał tematy, które nie są proste do wyjaśnienia i wokół których powstało wiele nieprawidłowych opisów.
Tym razem Marcin wyjaśnia czym jest mikrograwitacja, powszechnie błędnie nazywana “nieważkością”. Nagranie zostało zrealizowane w Centrum Nauki Kopernik, gdzie zlokalizowano polski oddział biura edukacyjnego European Space Education Resource Office (ESERO). Biuro ESERO jest częścią Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).