Uszkodzenia lustro po napadzie z bronią w ręku 5. lutego 1970 r. osobliwe zdarzenie miało miejsce w Obserwatorium McDonalda w Teksasie przy teleskopie o średnicy 2.7 metra. Dopiero co zatrudniony pracownik musiał być bardzo niezadowolony z nowej pracy. Tak czy inaczej, wściekły na cały świat zdecydował się odbić to sobie na teleskopie.
Przyniósł do pracy pistoler kaliber 9mm, wystrzelił z niego w kierunku swojego przełożonego, a następnie wystrzelił siedem pocisków z bliskiej odległości w kierunku głównego lustra teleskopu mając nadzieje, że je zniszczy. Na szczęście wielkie obiekty szklane - jak chociażby lutro teleskopu - tak szybko nie pękają. Kule spowodowały jedynie powstanie niewielkich dziur w lustrze. Niezadowolony z wyników swojego działania, pracownik złapał za młotek.... i to też nie zadziałało. Lustro nie pękło. Więcej nie udało się zrobić, bowiem zaalarmowany personel obezwładnił wściekłego pracownika.
Po przybyciu na miejsce szeryfa pracownik został aresztowany, a następnie skazany na leczenie w ośrodku zamkniętym. W raporcie ze zdarzenia szeryf, który nie znał się na konstrukcji teleskopu, napisał, że lustro zostało zniszczone bowiem na samym środku lustra głównego powstał duży, okrągły otwór. W świat poszła informacja, że teleskop został w wyniku zajścia zniszczony.
Jednak większość teleskopów posiada otwory w centrum lustra głównego, bowiem przez nie odłącza się instrumenty znajdujące się za teleskopem (ognisko Cassegraina). Dyrektor obserwatorium dr Harlan J. Smith musiał opublikować oświadczenie prostujące fakty:
"....Uszkodzenia lustra spowodowane kulami oraz kilkoma uderzeniami młotkiem są wyjątkowo małe. Na powierzchni lustra powstały niewielkie kratery o średnicy od 3 do 5 cem, które zmniejszają zdolność zbierania światła o około 1 procent oraz wprowadzają nieznaczną dyfrakcję..... Wskutek tego zdarzenia nie zaprzestano obserwacji astronomicznych i teleskop wznowił pracę następnego wieczoru dostarczając jednych z najlepszych zdjęć (pola kwazarów) jak dotąd otrzymanych za pomocą tego teleskopu."
Prawdopodobnie jest to jedyny teleskop na świecie, który jest ofiarą napadu z bronią w ręku i miejmy nadzieję, że tak już pozostanie. W trakcie zdarzenia nikt nie ucierpiał.
Źródło: Corina via PulsKosmosu