Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-8-2022 10:27:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Philae żyje i nadaje!

Sondy Philae Lądownik Philae obudził sie i nadaje donosi ESA13 czerwca ESA nawiązała łączność z Philae po 211 dniach jego hibernacji. To ogromny sukces europejskich inżynierów!

W sobotnie popołudnie Europejska Agencja Kosmiczna oficjalnie poinformowała, że dzień wcześniej, 13 czerwca o 22:28:11 CEST nawiązała jednokierunkową łączność z lądownikiem Philae, znajdującym się na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko.


Lądownik przez 211 dni (od 15 listopada 2014) pozostawał w stanie hibernacji i jego wybudzenie się nie było do końca pewne.
Philae Położenie komety 67P w dniu 14 czerwca 2015 / Credit: livecometdata.comSygnał został nadany poprzez sondę Rosetta i odebrany 70-metrową anteną w Goldstone, należącą do NASA. ESA odebrała w ten sposób ponad 300 pakietów danych z lądownika. Połączenie trwało 85 sekund. Są one teraz analizowane przez centrum kontroli lądownika w Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR. W pamięci lądownika “zalega” jeszcze około 8000 pakietów danych, które oczekują na przesłanie.

Dr Stephan Ulamec, menadżer misji Philae, przekazał: „Philae ma się bardzo dobrze. Pracuje mając temperaturę -35ºC i dostępne 24W”. „Lądownik jest gotowy do działania”.

Z danych wynika, że Phiale wybudził się już wcześniej. Odebrano bowiem również dane z wcześniejszego okresu czasu. Z jakiegoś powodu nie mógł ich jednak wcześniej przekazać poprzez Rosettę.

ESA będzie podawała kolejne informacje o Philae w miarę analizy odebranych danych.

(ESA)


Philae odnaleziony?


Czy sondzie Rosetta udało się odnaleźć lądownik Philae? Analiza małego obszaru wskazuje na obecność małego obiektu, którym może być Philae.
Dwunasty listopada 2014 to historyczny dzień dla podboju kosmosu. Tego dnia doszło do lądowania – a tak naprawdę trzech – lądownika Philae na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Była to pierwsza w historii próba lądowania na komecie i miała ona bardzo zaskakujący przebieg.

slowaKluczowe Prawdopodobny obszar lądowania Philae, na podstawie danych z instrumentu CONSERT / Credits – ESA/Rosetta/Philae/CONSERTPierwsze z lądowań nastąpiło tego dnia o godzinie 16:34 CET (potwierdzenie tego lądowania dotarło do Ziemi o 17:03 CET). Okazało się, że Philae się odbił, i następnie poruszał nad kometą przez niemal dwie godziny. Drugie lądowanie nastąpiło o godzinie 18:25 CET, a ostatnie o 18:31 CET. To ostateczne miejsce lądowania znajduje się około kilometr od miejsca pierwszego odbicia. Naukowcy nie są do końca pewni, w którym miejscu wylądował Philae, ale w grudniu zeszłego analiza danych sugerowała dwa potencjalne obszary, z których większy ma długość około 350 metrów i szerokość 30 m. Późniejsze analizy zredukowały ten obszar do jednego rejonu o długości około 160 metrów i szerokości zaledwie 16 metrów. Te rejony były następnie fotografowane przez kamerę OSIRIS znajdującą się na pokładzie sondy Rosetta.

Do dziś, pomimo prób łączności i różnych sesji obserwacyjnych nie udało się odnaleźć Philae. Łącznie Rosetta zaobserwowała 5 potencjalnych kandydatów, wyeliminowanych po szczegółowych analizach. Piąty zarejestrowany mały szczegół powierzchni 67P jest intrygujący i znajduje się nieopodal obszaru, w którym powinien osiąść lądownik. Ten szczegół wyróżnia się dużą jasnością względem okolicznego terenu. Poniższe nagranie prezentuje zbliżenie na ten szczegół powierzchni.Czy to Philae? Obraz z instrumentu OSIRIS oraz elipsa prawdopodobnego obszaru lądowania Philae, na podstawie danych z instrumentu CONSERT / Credits – European Space Agency, ESA

Oczywiście, w okolicy i wewnątrz prawdopodobnej strefy lądowania Philae znajduje się kilka jaśniejszych punktów, jednak wiele z nich zależy od kwestii położenia względem Słońca. Dlatego analizie poddawano zdjęcia, które zostały wykonane przez sondę Rosetta w tych samych warunkach oświetleniowych. W wyniku tych prac wykryto ten interesujący szczegół powierzchni 67P. Zdjęcia wykonano 22 października (przed lądowaniem) oraz 12 i 13 grudnia 2014 (po lądowaniu).

slowaKluczowe Jasny szczegół powierzchni, którego nie było przed lądowaniem Philae / Credits – ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA


Naukowcy z francuskich Laboratoire d’Astrophysique de Marseille i Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie są przekonani, że wykryty szczegół jest rzeczywistym istniejącym na powierzchni komety. Nie jest jednak pewne, że to Philae. Jest także możliwe, że wskutek różnych procesów właśnie w tym rejonie nastąpiło odsłonięcie świeżego materiału z wnętrza komety.

Z uwagi na rosnącą aktywność 67P, która się zbliża do peryhelium, nie planuje się bliskich przelotów Rosetty nad kometą. Po momencie największego zbliżenia – jeśli aktywność 67P nie wzrośnie – są możliwe takie przeloty.

slowaKluczowe Opadający Philae na tle powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
Nadal nie nawiązano kontaktu z Philae, choć naukowcy wciąż mają nadzieję, że to się może udać. Warunki oświetleniowe dla regionu lądowania są obecnie coraz lepsze i jest możliwe, że lądownikowi uda się naładować swoje baterie.

(PFA, ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,560,047 unikalne wizyty