Mała skalista egzoplaneta, krążąca blisko swej gwiazdy macierzystej / Credits - K. KanawkaUdało się potwierdzić istnienie trzech egzoplanet w układzie Kepler-138. Najmniejsza z nich jest porównywalna wielkością z Marsem.
Nowo odkryte egzoplanety otrzymały oznaczenia: Kepler-138 b, Kepler-138 c i Kepler-138 d. Najmniejszą z tych trzech jest Kepler-138 b, o rozmiarach zbliżonych do Marsa, czyli około połowy promienia Ziemi. Co ciekawe, masa Keplera-138 b to około 6,7% masy Ziemi. Jest to zaledwie 2/3 masy Marsa. Jest to najlżejsza ze znanych planet pozasłonecznych krążących wokół „zwykłych” gwiazd (czyli nie wokół pulsarów). Kepler-138 b krąży wokół swojej gwiazdy macierzystej w odległości około 11,5 miliona kilometrów z czasem około 10 dni. Prawdopodobnie Kepler-138 b jest jałowym globem, pozbawionym grubszej atmosfery.
Pozostałe dwie egzoplanety w tym układzie to obiekty typu „super-Ziemia”. Są to planety o promieniu i masie większej od Ziemi. Kepler-138 c ma promień około 1,6 promienia Ziemi oraz masę około 3,8 masy Ziemi. Jest to prawdopodobnie skalista egzoplaneta, być może otoczona grubą atmosferą. Z kolei Kepler-138 d ma promień około 1,6 promienia Ziemi, ale jego masa jest porównywalna z masą Ziemi. Kepler-138 d jest ciekawym obiektem, gdyż może być przykładem „zminiaturyzowanego” gazowego giganta, czyli obiektu o niskiej gęstości i otoczonego rozległą atmosferą wodorowo-helową.
Kepler-138 c krąży wokół gwiazdy w odległości około 14 milionów kilometrów z czasem prawie 14 dni. Natomiast Kepler-138 d krąży wokół gwiazdy tego układu w odległości około 20 milionów kilometrów z czasem 23 dni.
Układ Kepler-138 znajduje się 200 lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Lutni. Jest to jeden z pierwszych układów planetarnych zidentyfikowanych przez kosmiczny teleskop Kepler, lecz weryfikacja i potwierdzenie istnienia tych małych egzoplanet zajęło astronomom nieco czasu.
(EPE)
Źródło: Kosmonauta.net
Przeczytaj więcej: