Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-8-2022 10:50:06

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Sonda NASA z bliska fotografuje Plutona

Sondy Pluton,Charon Pluton i Księżyc Charon. NewsHorinons 9 lipca 2015r.Sonda New Horizons zbliża się do Plutona. Wkrótce rozpocznie dokładne mapowanie ostatniej planety Układu Słonecznego. Ale już teraz możemy zobaczyć pierwsze zdjęcia.

Trwa wielkie odliczanie. Po dziewięciu latach sonda News Horizons (Nowe Horyzonty) zbliża się do celu. Już za 5 dni dotrze do Plutona, najdalszej i najsłabiej zbadanej planety naszego Układu. Misję tę NASA nazwała Nowe Granice i kosztowała 700 mln dolarów. Wydarzenie to będziemy relacjonować na żywo.


Cztery dni do Plutona

Już teraz możemy zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda Pluton. Sonda przesłała kolejne zdjęcia z odległości ok. 1,5 mln kilometrów i z dokładnością 27 km/piksel. Widać na nich księżyc Charon, który miliardy lat temu oderwał się od Plutona, uznawanego dziś za planetę karłowatą (niektórzy kwestionują i ten status). Na księżycu można zobaczyć ślad po uderzeniu meteorytu, który prawdopodobnie rozdzielił oba ciała niebieskie.

W ciągu pięciu godzin New Horizons zbliżył się do Plutona o 250 tys. km.

Charon różni się od Plutona. Planeta ma atmosferę o złożonych składzie pierwiastkowym, jej księżyc nie. Powierzchnię Plutona pokrywa metan, azot i/lub tlenek węgla, Charona pokryty jest zamarzniętą wodą i związkami amoniaku. Pluton jest zbudowany ze skał, Charon składa się w części z lodu.

Każdy dzień przybliża New Horizons do planety i daje nadzieje na lepsze zbadanie obiektów na powierzchni. Kolejne przesłane zdjęcia dadzą setki razy dokładniejszy obraz.

Pięć dni do Plutona

Pluton,NewsHorizons Zdjęcie Plutona z 8 lipca, zrobione przez sondę New Horizons urządzeniem "Long Range Reconnaissance Imager" z odległości 8 mln kmJuż teraz możemy zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda Pluton. Sonda przesłała już pierwsze, najdokładniejsze w historii zdjęcia z odległości ok. 8 mln kilometrów. Widać na nich nowe szczegóły, w tym ciemne plamy poniżej równika, nazywane ze względu na kształt „sercem Plutona”. Obejmuje ono prawie połowę powierzchni karłowatej planety - jego średnica liczy ok. 2 tys. kilometrów. Naukowcy przypuszczają, że może być to zamrożony metan, azot i/lub tlenek węgla.

Obok „serca” na zdjęciach widać kolejną zagadkową plamę, którą naukowcy nazywają „wielorybem”. To jeden z najciemniejszych regionów uchwyconych przez sondę, jego średnica liczy ok. 3 tys. km. Nad „sercem” i „wielorybem” znajduje się region polarny Plutona, co widać na zdjęciu.

Pluton nazywany karłowatą planetą ze względu na niewielki rozmiar. Jak widać na infografice NASA, jest mniejszy niż obszar USA.

Pluton Pluton i Charon oraz USA


Na Plutonie jest ciemno, co widać na tej animacji:


Każdy dzień przybliża New Horizons do planety i daje nadzieje na lepsze zbadanie obiektów na powierzchni. Kolejne przesłane zdjęcia dadzą 500 razy dokładniejszy obraz. Być może zobaczymy kratery i wulkany.

Misja NASA

Sonda New Horizons została wystrzelona w 2006 roku. Przez 9 lat przebyła niemal 5 miliardów km. Była to najdłuższa podróż, jaką kiedykolwiek odbyła sonda NASA, a mapowanie Plutona może być jednym z największych osiągnięć astronomii.

Newshorizons Odległość do PLutona i misja sondy NewsHorizons


Obecna wiedza na temat Plutona jest niewielka z prostego powodu: odległości od Ziemi. Do tej pory nie zbadała go bezpośrednio żadna sonda kosmiczna.

Co wiemy o Plutonie? Jego atmosfera to cienka warstwa azotu, metanu i dwutlenku węgla. Powstaje ona na skutek sublimacji zamarzniętych substancji znajdujących się na jego powierzchni. Ciśnienie waha się od 6,5 do 24 mikrobarów. Gęstość atmosfery zależy od jego odległości od Słońca: im bliżej, tym więcej lodu Pluton sublimuje, a w miarę oddalania się planety od Słońca gazy wracają do postaci stałej. Rzadka atmosfera sięga wysokości 3000 kilometrów nad powierzchnię planety.

Newshorizons Pluton i sonda Newshorizons


Źródło: NEWSWEEK


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,560,154 unikalne wizyty