Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 07:16:48

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Na co by wydać 100mln dolarów?

Wydarzenia Breakthrough Initiatives Grafika związana z Breakthrough Initiatives / Credits - Breakthrough Initiatives100 mln dolarów na poszukiwanie obcych cywilizacji

Rosyjski miliarder, Jurij Milner, przeznaczył ponad 100 milionów dolarów na różnego rodzaju badania i formy poszukiwań obcych cywilizacji.

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Czy pośród gwiazd znajdują się inne cywilizacje zdolne do kontaktu? Pomimo dekad poszukiwań, są to pytania, na które wciąż nie ma odpowiedzi.

Dopiero od 1960 roku, czyli od czasów projektu OZMA, jesteśmy w stanie szukać sygnałów pochodzących od obcych cywilizacji. Początkowo poszukiwania odbywały się jedynie przy użyciu fal radiowych, w szczególności pomiędzy 1420, a 1666 MHz. Kolejne, różnorodne projekty były zwykle łączone z programem SETI (ang. Search for Extraterrestial Inteligence).


W ostatnich latach, poszukiwanie odrębnych, zaawansowanych technologicznie cywilizacji odbywa się także na innych pasmach spektrum elektromagnetycznego. Przykładowo, ostatnio wykonano skan 100 tysięcy galaktyk na paśmie podczerwonym, w poszukiwaniu śladów sztucznej emisji ciepła. Istnieje kilka potencjalnych form poszukiwania obcych cywilizacji, jednak niektóre z nich wciąż pozostają w fazie koncepcyjnej. Niejednokrotnie podstawowym problemem jest brak funduszy.

Dwudziestego lipca ogłoszono rozpoczęcie zupełnie nowego programu poszukiwania obcych cywilizacji. Program ma trwać przez dziesięć lat i pochłonąć około 100 milionów dolarów. Te fundusze przeznaczył rosyjski miliarder – Jurij Milner. Program otrzymał nazwę Breakthrough Initiatives.

W ramach tego programu przeprowadzone zostaną dwie inicjatywy: Breakthrough Listen oraz Breakthrough Message. W ramach Breakthrough Listen będą używane dwa potężne radioteleskopy – stumetrowy Green Bank Telescope w USA oraz 64 metrowy Parkes Telescope w Australii. Celem Breakthrough Listen jest wykonanie najdokładniejszego z dotychczasowych skanów nieba na różnych pasmach radiowych. Skan, na zakresie od 1 do 10 GHz, ma objąć 10 razy większy obszar nieba i być ponad 50 razy bardziej czuły od poprzednich przeglądów nieba w ramach SETI. Równolegle obserwatorium Lick Telescope w USA będzie poszukiwać sygnałów na innych pasmach np. pochodzących od laserów. Breakthrough Listen obserwować będzie milion najbliższych Słońcu gwiazd oraz sto najbliższych Drodze Mlecznej Galaktyk.

Terrestrial Microwave Window Zakres fal radiowych od 0,1 do 1000 GHz. Zakres od 1 do 10 GHz jest naturalnie “cichy” we Wszechświecie / Credits – “TerrestrialMicrowaveWindow” by Philip Morrison, John Billingham, John Wolfe – NASA report SP-419 SETI: The Search for Extraterrestrial Intelligence. Licensed under Public Domain via Wikimedia CommonsCo ważniejsze, dane z Breakthrough Listen mają być ogólnodostępne, w tym poprzez platformy takie jak SETI@Home, służące do rozproszonych obliczeń. Ilość danych będzie bardzo duża: zespół Breakthrough Initiatives przewiduje, że jeden dzień obserwacyjny może się równać jednemu rokowi danych ze wszystkich innych wcześniejszych projektów związanych z SETI.

Zespół Breakthrough Initiatives twierdzi, że możliwe będzie wyłapanie sygnału podobnego do typowych lotniczych radarów dla tysiąca najbliższych gwiazd. Dla większych odległości możliwe będzie wychwycenie sygnału radarowego używanego dla skanowania układów planetarnych (np. w trybie podobnym do obserwacji radarowych planetoid czy Merkurego). Jest to ważna cecha, ponieważ cywilizacje techniczne przede wszystkim emitują sygnały radiowe na własne potrzeby, a znacznie rzadziej na próby komunikacji z innymi cywilizacjami.

Przeznaczone fundusze mają być podzielone na 3 równe części: dostęp do radioteleskopów, projekty badawczo-rozwojowe oraz pensje dla astronomów.

Drugim elementem Breakthrough Initiatives jest inicjatywa Breakthrough Message. W ramach Breakthrough Message mają być stworzone zestawy informacji o ludzkości, które w przyszłości będą mogły być wysłane ku wykrytym cywilizacjom. Breakthrough Message nie ma zamiaru wysyłać sygnałów, mają one jedynie być przygotowane.

Zespół projektu składa się z kilku znanych naukowców o dużym dorobku naukowym m.in. profesor Frank Drake, twórcę słynnego równania szacującego liczbę cywilizacji w Drodze Mlecznej. Wsparcie dla Breakthrough Initiatives wyraził także profesor Stephen Hawking.

Wiadomość o tym programie jest z pewnością pozytywna, gdyż rysuje się szansa na duży postęp technologiczny w wielu działach związanych nie tylko z SETI, ale w ogóle z astronomią. Mowa tu m.in. o nowych formach analizy danych oraz ich połączeniu z współczesnymi technologiami z sektora IT oraz o testach nowych rozwiązań, których dotychczas nikt nie chciał finansować. Jest prawdopodobne, że w ramach Breakthrough Initiatives zostaną wykryte nieznane wcześniej pulsary czy inne typy radioźródeł, a także interferencji ze strony ziemskich nadajników.

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,814 unikalne wizyty