Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:29:22

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Planetarium bez wychodzenia z domu?

Astronomia sprzętPlanetarium bez wychodzenia z domu? Stellarium + Oculus Rift

Planetarium bez wychodzenia z domu Planetarium bez wychodzenia z domu? Stellarium + Oculus RiftAstronomowie z Edynburga połączyli Oculus Rift - ukulary wirtualnej rzeczywistości, oraz popularne, darmowe oprogramowanie typu planetarium - Stellarium tworząc niezwykle ekscytujący i wciągający sposób na podróż po niebie. System zaprezentowano 7 lipca na National Astronomy Meeting w teatrze Venue Cymru w Llandudno (Walia). Już wkrótce narzędzie będzie dostępne dla każdego, kto posiada Oculus Rift i połączenie z Internetem. Technologia ta oferuje nowe sposoby na promocję astronomii, np. poprzez prowadzenie wirtualnych pokazów planetaryjnych.


"Zawsze uwielbiałem pokazywać ludziom gwiazdy" powiedział astronom Alastair Bruce, lider projektu tymczasowo nazwanego StarSightVR, "ale teraz mogę zagwarantować doskonałe bezchmurne niebo i pokazać ludziom wszechświat, podczas gdy siedzą w zaciszu własnego domu. Niektórzy ludzie po prostu nie mają możliwości udać się do takich miejsc jak Królewskie Obserwatorium czy wyjechać w miejsce, gdzie znajdą ciemne niebo, więc ta technologia może pomóc im cieszyć się astronomią w sposób, który do tej pory nie był możliwy."

Zestaw Oculus wywołał ogromne poruszenie. Tysiące ludzi przetestowało prototyp, Facebook kupił już firmę, a zestaw powinien pojawić się w wolnej sprzedaży na początku 2016 roku. Do tej pory wśród zastosowań okularów dominowały gry w wirtualnej rzeczywistości, ale Bruce, doktorant na Uniwersytecie w Edynburgu, a prywatnie zapalony gracz, dostrzegł potencjał w połączeniu wirtualnej rzeczywistości i astronomii. "Postanowiłem zestawić Oculus ze Stellarium, ponieważ to oprogramowanie jest bardzo popularne, a co więcej jest to open source, co oznacza, korzyści dla maksymalnej liczby osób."

Planetarium bez wychodzenia z domu Planetarium bez wychodzenia z domu? Stellarium + Oculus RiftAlastair i jego przełożony, profesor Andy Lawrence, zwrócili się o niewielką dotację do Science and Technology Facilities Council (STFC), co pozwoliło im na zakup sprzętu do badań i zatrudnienie programisty (Guillaume Chereau) w celu dokonania niezbędnych zmian w oprogramowaniu Stellarium.

"Udało się pięknie" - powiedział Andy Lawrence. "Pokazaliśmy wczesną wersję na Międzynarodowym Festiwalu Nauki w Edynburgu i efekt powalił ich na kolana. Można poczuć się niemalże jak pod prawdziwym niebem albo nawet lepiej. Widać słabsze gwiazdy, można przyspieszyć obrót Ziemi, spojrzeć na obiekty głębokiego nieba, a nawet zmienić miejsce obserwacji na inną planetę czy przestrzeń kosmiczną."

Zespół bardzo szybko wydał swoją wersję Stellarium do testów. Oznacza to, że każdy z zestawem Oculus Rift będzie mógł pobrać nowe oprogramowanie i wypróbować go u siebie. Ale zespół twierdzi, że to dopiero początek. "Mamy jasną ideę kolejnych etapów rozwoju - rzeczy, które chcemy dodać lub zrobić lepiej przed oficjalnym wydaniem. W tym momencie niestety nie mamy na to środków" - powiedział Lawrence.

Po przeprowadzonych poprawkach oprogramowania i dodaniu nowych funkcji, kolejnym etapem ma być organizacja grupowych sesji z prezenterem przez internet. "Kochamy pokazywać ludziom Wszechświat i wyjaśniać na co patrzą w Obserwatorium Królewskim, więc pomyśleliśmy, dlaczego nie wykorzystać wirtualnej rzeczywistości do robienia tego zdalnie?" - mówi Bruce.

"Idealnie byłoby prowadzić pokazy StarSightVR raz w miesiącu" - dodał Lawrence, "ale nie wiem jeszcze, jak popularna byłaby taka akcja. Mamy plan na 1-2 testowe akcje i zobaczymy jak to wyjdzie".


Źródło: Paether Astropolis.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,657 unikalne wizyty