Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
„The Youth for Space Challenge – ODYSSEUS II”Jesteś w wieku od 7 do 22 lat? Weź udział w kosmicznym konkursie. Do wygrania są skomputeryzowane teleskopy i iPady. Zwycięzcy odwiedzą Europejskie Centrum Kosmiczne w Gujanie Francuskiej.
Projekt „The Youth for Space Challenge – ODYSSEUS II” ma na celu inspirowanie i angażowanie młodych ludzi z całej Europy w badania kosmiczne poprzez serię aktywności edukacyjnych łączących teoretyczne badania naukowe z eksperymentowaniem. Poprzez organizację nastawionego na zabawę i pobudzenie wyobraźnie kilkuetapowego konkursu skierowanego do uczniów oraz studentów z całej Europy, projekt sprzyja rozwojowi wykwalifikowanej kadry naukowej i technicznej w dziedzinach związanych z priorytetami europejskiej polityki kosmicznej. Europejska Agencja Kosmiczna i Centrum Badań Kosmicznych PAN zapraszają młodych odkrywców z całej Europy do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest zgłębianie tajemnic i wyzwań Wszechświata. Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Projekt Odysseus, finansowany przez Unię Europejską, oferuje młodym ludziom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością, a także na pogłębienie wiedzy o Wszechświecie w różnych dziedzinach, począwszy od astronomii i astrobiologii, przez badania kosmiczne i satelitarne, po podróże międzyplanetarne.
Wkrótce startuje Europejski Konkurs KosmicznyKonkurs startuje we wrześniu, skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. Do wygrania są wartościowe nagrody: m.in. podróże do ośrodków ESA, skomputeryzowane teleskopy i iPady. Zwycięzcy odwiedzą Europejskie Centrum Kosmiczne w Gujanie Francuskiej.
Konkurs przeprowadzany jest oddzielnie w trzech kategoriach wiekowych: Skywalkers (uczniowie w wieku 7-12 lat) Pioneers (uczniowie w wieku 13-18 lat) Explorers (studenci w wieku 17-22 lata)
i organizowany jest w dwóch cyklach: w roku szkolnym 2015/2016 i 2016/2017.
Konkurs ma zaangażować dziesiątki tysięcy uczniów i studentów w całej Europie. Zapraszamy nauczycieli do tworzenia i opieki nad zespołami konkursowymi. Pomocy będzie udzielał zespół specjalistów. Projekty mogą być nadsyłane w jednym z 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej, w tym w języku polskim.
Celem projektu jest inspirowanie młodych Europejczyków do angażowania się w problematykę badań kosmicznych. Konkurs promuje działalność edukacyjną, która łączy naukę z eksperymentowaniem. Pełne informacje o projekcie są dostępne na portalu projektu www.odysseus-contest.eu.
Projekt edukacyjny Odysseus II finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horizon 2020 Research and Innovation. Jest rozszerzoną wersją projektu pilotażowego prowadzonego w latach 2011-2013. Konsorcjum projektu składa się z 14 partnerów i 4 instytucji wspomagających z 11 europejskich krajów. Centrum Badań Kosmicznych odpowiedzialne jest za koordynację projektu na terenie Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski.