Rozpoczął się Dolnośląski Festiwal NaukiBlisko półtora tysiąca spotkań, wykładów, warsztatów i pokazów z niemal wszystkich dziedzin nauki znalazło się w programie tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), który w piątek rozpoczął się we Wrocławiu.
Głównym celem cyklicznej imprezy jest popularyzowanie badań naukowych w różnych dziedzinach wiedzy. Imprezy organizowane w ramach DFN mają w sposób przystępny przybliżyć tematy i problemy, które rozwiązuje nauka.
Celem imprezy jest również pokazanie postępu w różnych dyscyplinach wiedzy oraz przybliżenie nowych kierunków nauki, takich jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. „Festiwal Nauki to zarówno dydaktyka prowadzona w nieco inny sposób, to również okazja do kontaktu naukowców ze społeczeństwem, gospodarką, to również okazja na poszukiwanie młodych ludzi, którzy będą chcieli poświęcić się nauce” - powiedział prof. Kazimierz Orzechowski, koordynator DFN.
W związku z przypadającym w tym roku, ogłoszonym przez ONZ, Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło tegorocznej edycji DFN towarzyszy hasło: „Światło nauki”.
„Światło” to temat łączący w tym roku większość imprez wiodących DFN. Dlatego też jednym z pierwszych wydarzeń festiwalu był piątkowy wykład prof. Bogusław Bednarka zatytułowany „Światło – ciemność w kulturze i literaturze”. W ramach imprez wiodących tegorocznej edycji zaplanowano również m.in. debatę oksfordzką „Nauka w nowym świetle - jak osiągnięcia nauki wpływają na codzienne życie".
W bloku poświęconym humanistyce znalazły się wykłady o nauce języków obcych czy funkcjonowaniu mediów. W ramach nauk społecznych wykłady i prezentacje poprowadzą specjaliści z takich dziedzin jak: prawo, filozofia czy ekonomia.
Kilkaset wystaw, wykładów, prezentacji oraz paneli dyskusyjnych przygotowano również dla miłośników chemii, biologii, nauk medycznych, nauk o ziemi czy matematyki, fizyki i astronomii.
Wydarzenia organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowali pracownicy wrocławskich uczelni, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz środowisk pozauczelnianych. Program festiwalu został tak ułożony, aby zainteresować zarówno najmłodszych pasjonatów wiedzy jak i seniorów.
We Wrocławiu festiwal potrwa do 23 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra i Wałbrzych. Impreza ostatecznie zakończy się 23 października.
DFN odbywa się po raz 18.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Przeczytaj więcej: