Odysseus II – konkurs kosmiczny dla JuniorówOd 1-go września, młodzież z całej Europy może rejestrować się w konkursie, który łączy teoretyczne badania naukowe z eksperymentowaniem. Projekt daje młodym ludziom szansę wykazania się pomysłowością, a także pogłębienia wiedzy o Wszechświecie w różnych dziedzinach, począwszy od astronomii i astrobiologii przez badania kosmiczne i satelitarne, po podróże międzyplanetarne.
Organizatorzy zachęcają nauczycieli do opieki nad zespołami konkursowymi, zapewniając wsparcie dużego zespołu mentorów – specjalistów z dziedzin konkursowych. Projekty mogą być nadsyłane w jednym z 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej, w tym w języku polskim.
Uczestnicy, czyli dla kogo ten konkurs?
Projekt skierowany jest do uczniów w wieku od 7 lat i ma na celu inspirowanie młodych Europejczyków do angażowania się w problematykę badań kosmicznych. Konkurs przeprowadzany jest oddzielnie w trzech kategoriach wiekowych:
Skywalkers (uczniowie w wieku 7 – 13 lat)
Pioneers (uczniowie w wieku 14 – 18 lat)
Explorers (studenci w wieku 17 – 22 lata)
W kategorii Skywalkers uczestnicy przesyłają dzieła wykonane indywidualnie pod opieką nauczyciela lub członka rodziny. W kategorii Pioneers uczestnicy pracują w zespołach dwu lub trzyosobowych pod nadzorem jednego nauczyciela lub lidera.
Udział w konkursie
Pierwszy etap konkursu odbywa się na szczeblu narodowym i wymaga od uczestników złożenia przez Internet pracy związanej z jedną z szeroko zdefiniowanych kategorii tematycznych:
Układ Słoneczny i badania kosmiczne.
Europa w przestrzeni kosmicznej.
Ludzie na Marsie.
Astrobiologia – poszukiwanie życia we Wszechświecie.
Skywalkers mają za zadanie wykonać pracę manualną (rysunek, malunek, mozaikę, kolaż, itp.) albo pracę wykonaną elektronicznie (fotografię, rysunek utworzony za pomocą dowolnego oprogramowania pozwalającego na tworzenie grafiki). Prace, które nie powstały bezpośrednio w postaci elektronicznej muszą zostać zeskanowane i przygotowane do wysłania w jednym ze zdefiniowanych przez organizatorów formatów. Więcej szczegółów i przykładowe tematy w kategoriach –
TU.
W kategorii wiekowej Pioneers pracą konkursową może być eksperyment, wideo, prototyp, prezentacja lub cokolwiek innego mieszczącego się w ramach regulaminu. Więcej szczegółów i wskazówek – TU.
Każda praca powinna być związana tylko z jednym tematem i dotyczyć jednej z kategorii. Prace trzeba przesłać do 31 marca 2016. Koszt materiałów użytych do projektu nie może być wyższy niż 150 euro.
Prace konkursowe zostaną poddane ocenie jury, które składać się będzie ze specjalistów – naukowców i inżynierów – z dziedzin konkursowych. Oceniana będzie wiedza, umiejętności praktyczne i kreatywność. Wstępnie wyselekcjonowane prace zostaną poddane pod głosowanie internautów.
O zwycięskich projektach poprzedniej edycji konkursu można poczytać
tu.
Nagrody, organizatorzy, więcej informacji
Do wygrania są cenne nagrody: m.in. podróże do ośrodków Europejskiej Agencji Kosmicznej, staże w ESA, skomputeryzowane teleskopy i tablety, iPady i inne. Zwycięzcy odwiedzą Europejskie Centrum Kosmiczne w Gujanie Francuskiej.
Pełne informacje – zawierające szczegółową instrukcję rejestracji i składania prac – można znaleźć na stronie
Link.
Projekt edukacyjny Odysseus II finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horizon 2020 Research and Innovation. Jest to rozszerzona wersja projektu pilotażowego prowadzonego w latach 2011 – 2013. Koordynatorem projektu na terenie Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii jest Centrum Badań Kosmicznych PAN.
źródło: materiały informacyjne Centrum Badań Kosmicznych PAN, strona internetowa konkursu:
Link
opracowanie:
Elżbieta Manthey