Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Drakonidy - radiant roju. Credit Jacek Patka - StellariumW tym tygodniu będziemy mieć do czynienia z maksimum Drakonid, jednego z ciekawszych rojów meteorów. Drakonidy związane są z krótkookresowa kometą 21P/Giacobini-Zinner. Gdy Ziemia wchodzi w obszar roju, meteoroidy nadlatują do nas z kierunku leżącego na tle gwiazdozbioru Smoka. Drakonidy wykazują się średnią jasnością, nadlatują do nas z prędkością tylko 20 km/s a ich ilość z roku na rok zmienia się. Zwykle można zobaczyć przynajmniej 20 meteorów w ciągu godziny. Jednak Drakonidy znane są również z ulew, kiedy to ilość meteorów potrafiła być wyższa niż 500 w ciągu godziny. Zdarzyło się tak w 1933 i 1946 roku.
Na ten rok nie spodziewamy się ulewy, jednak warunki do obserwacji będą dość dobre. Księżyc w tym tygodniu jest już po trzeciej kwadrze, pojawi się na niebie nad ranem i nie będzie specjalnie przeszkadzał swoim blaskiem. Wieczorem gwiazdozbiór Smoka będzie widoczny wysoko nad północnym horyzontem. Jego radiant przez całą noc nie zachodzi. Wschodnia i północna Polska przez najbliższe kilka dni powinna mieć pogodne niebo w nocy (to przez całkiem silny teraz wyż skandynawski). Spróbujcie więc sprawdzić jak wyglądają meteory tego roju. Drakonidy są aktywne do 10 października.