Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Pierwszy diagram Hertzsprunga dla gromad gwiazd Hiad i Plejad8 października 1873 roku urodził się Ejnar Hertzsprung, duński chemik i astronom. W latach 1911 – 1913 wraz z amerykańskim astronomem Hnery Norris Russelem stworzył słynny diagram przedstawiający zależność jasności absolutnej gwiazd (lub mocy ich promieniowania) od typu widmowego (czy też temperatury ich fotosfer). Gwiazdy na tym diagramie nie były rozrzucone bezładnie, ale grupują się w kilka wyraźnych grup, które jak się z czasem okazało przedstawiają gwiazdy na różnych etapach ich życia. Wykres tych zależności obecnie nazywany jest Diagramem Hertzsprunga – Russela lub w skrócie Diagramem H-R.
W 1913 roku pracował nad zastosowaniem gwiazd zmiennych – cefeid do określenia odległości obiektów pozagalaktycznych Od roku 1937 pełnił funkcje dyrektora obserwatorium astronomicznego w Lejdzie w Holadnii. Odkrył ponadto dwie planetoidy: 1627 Ivar oraz 1702 Kalahari.