Zmiany jasności KIC 8462852 zarejestrowane przez Keplera. Oś odciętych w skali dób; średnia jasność gwiazdy, przyjęta jako 1, na osi rzędnych / Credit: NASATeleskop Kepler zaobserwował dziwną charakterystykę tranzytów w układzie KIC 8462852. Czy może być sztuczna?
Kosmiczny teleskop Kepler odpowiedzialny jest za prawdziwą rewolucję w naszym postrzeganiu Wszechświata. Dzięki niemu wiemy już, że Wszechświat jest wręcz “wypełniony” planetami pozasłonecznymi, zarówno dużymi gazowymi gigantami, jak i małymi skalistymi obiektami wielkości Ziemi.
Wśród tysięcy kandydatów na egzoplanety i całe układy planetarne znajduje się kilka niezwyczajnych obiektów. Jednym z nich jest KIC 8462852 – gwiazda, u której wykryto dziwną charakterystykę tranzytów.
Ich niezwykłość polega na nieregularności. Typowy tranzyt egzoplanety, lub kilku egzoplanet, wprowadza dość łatwo zauważalną regularność spadków jasności gwiazdy. Ta regularność ma związek z okresem orbitalnym egzoplanet. Ponadto, spadki jasności podczas tranzytów trwają krótko, kilka lub kilkanaście godzin. Tymczasem w przypadku KIC 8462852 wykryto wiele nieregularnych spadków jasności. Te spadki jasności są duże, rzędu 15-20%, i trwają od 5 do nawet 80 dni. Są to bardzo zaskakujące parametry tranzytowe.
W tej chwili brak jednoznacznej interpretacji tranzytów KIC 8462852. Najbardziej prawdopodobna jest obecność dużej chmury komet wokół KIC 8462852, która została poruszona wskutek bliskiego przelotu innej gwiazdy. Wiele z takich komet w trakcie ruchu ku gwieździe powinno doświadczyć fragmentacji, co doprowadziłoby do czasowego spadku jasności KIC 8462852.
Inne wyjaśnienie to duża katastrofa w układzie KIC 8462852 – np. uderzenie dużej planetoidy w drugą. Wskutek takiego zderzenia powstała by duża i nieregularna chmura pyłowa w tym układzie.
Jest także znacznie bardziej fantastyczne wyjaśnienie charakterystyki zmian jasności KIC 8462852: zaawansowana technologicznie obca cywilizacja. Zaawansowana cywilizacja mogłaby zbudować dużą konstrukcję, np. w formie sfery Dysona, która składałaby się z różnych elementów, różnie pochłaniających i odbijających światło od gwiazdy centralnej.
Aby móc zinterpretować to zjawisko, potrzebne są dalsze obserwacje KIC 8462852 na wielu zakresach spektrum elektromagnetycznego, w tym na falach radiowych. Wówczas poznamy naturę dziwnej charakterystyki KIC 8462852.
(Popsci, Wikipedia)
Źródło: Kosmonauta.net