Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Powierzchnia Enceladusa sfotografowana przez sondę Cassini w trakcie zbliżenia z 14 października 2015 / Credit: NASA-JPLSonda Cassini rozpoczęła przesyłanie najdokładniejszych zdjęć Enceladusa.
Czternastego października 2015 sonda Cassini wykonała zbliżenie do jednego z najciekawszych obiektów Układu Słonecznego, Enceladusa – księżyca Saturna. Zbliżenie nastąpiło na odległość 1839 kilometrów. NASA odebrała już pierwsze zdjęcia powierzchni wykonane w jego trakcie. Kolejne dane będą spływały w najbliższych dniach. Cassini przeleciał nad północnym biegunem Enceladusa. Sądząc na podstawie zdjeć z sondy Voyager, spodziewano się ujrzeć powierzchnię gęsto pokrytą kraterami. Jednak pierwsze zdjęcie ukazuje teren bardzo zróżnicowany. Są tam i liczne kratery i siatki pęknięć lodu na powierzchni księżyca.
Powierzchnia północnego bieguna Enceladusa sfotografowana przez sondę Cassini w trakcie zbliżenia z 14 października 2015 / Credit: NASA-JPLNastępne zbliżenie do Enceladusa nastąpi już 28 października i będzie ono jeszcze bardziej wyjątkowe. Cassini zbliży się bowiem na odległość jedynie 49 kilometrów od powierzchni południowego bieguna księżyca. Naukowcy chcą w ten sposób zbadać materię unoszącą się nad powierzchnią, a która trafia tam dzięki aktywności hydrotermalnej lodowego globu.
Ostatni przelot koło Enceladusa Cassini wykona 19 grudnia. Zbliży się wtedy na odległość 4999 kilometrów.