Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-8-2022 06:06:17

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Naukę tworzą romantycy

WydarzeniaWieczór Keplera z okazji 385 rocznicy śmierci tego wybitego astronoma i mieszkańca Żagania

385,Wieczór Keplera Wieczór Keplera 14.11.2015r. - Keplerowskie Inspiracje AstronomiczneImmanuel Kant nazwał go „najwytrawniejszym myślicielem jaki się kiedykolwiek narodził”. Mowa oczywiście o Johannesie Keplerze, którego 385 rocznicę śmierci obchodzimy w dniu jutrzejszym - 15 listopada. Gdyby zmarł na jedną z licznych chorób, na które chorował w wieku 25 lat, zapewne zostawił by po sobie klasyczne epitafium hipochondryka „Czyż nie mówiłem, że jestem chory”. On jednak pod koniec swojego życia zrozumiał znaczenie swoich osiągnięć.


Starając się zrozumieć wagę całożyciowego poświęcenia Keplera dla nauki, jak co roku, spotkaliśmy się na Wieczorze Keplera. Do naszego skromnego grona dołączyli zaproszeni goście. Jako kanał zaproszeniowy posłużył jeden z najpowszechniejszych mediów społecznościowych Facebook. Konwencja spotkania zaczerpnięta została z tradycji jaką ukuł nasz równie wybitny przyjaciel prof. Janusz Gil. To on zapoczątkował takie wieczory zwane wtedy Kepleriadami. Na tegorocznym wieczorze zaprezentowane został inspiracje astronomiczne jakie były skutkiem odkryć Johannesa Keplera.

Niezwykłość osiągnięcia jakiego dokonał Kepler oceniana jest na miarę wielkiego przełomu. Stworzył on bowiem Nową Astronomią. Wprowadził do astronomii astrofizykę a wyprowadził mistykę. Skończyły się czasy wyobrażeń o budowie kosmosu. Rozpoczęła się długa i żmudna droga naukowego badania z pokładu kosmicznego statku Ziemia. Często bowiem mamy marzenie o podróżach do innych gwiazd. Za czasów Keplera nikt nie miał pojęcia jak do nich jest daleko. Nim powstała odpowiednia technologia i narzędzia do badań takich właściwości kosmicznej przestrzeni, Kepler i kolejni tytani musieli wykonać wręcz morderczą pracę by pokazać, że oto znajdujemy się na pokładzie niezwykłego statku kosmicznego i odbywamy równie niezwykła podróż wśród gwiazd. W trakcie prelekcji starano się pokazać jak zapoczątkowana przez naszego Johannesa nowa nauka stopniowo odsłaniała woal tajemnic. Z coraz to większą pewnością kolejni badacze sięgają coraz odleglejszych czeluści kosmicznej przestrzeni. Część z nich nie ruszyła się z fotela a dotarła do najdalszych zakątków naszego Wszechświata.

Izaak Newton opracowaną przez siebie teorię grawitacji stworzył zamknięty w swoim majątku, a w ręcz w domu w czasie trzyletniej epidemii. I choć wielu naukowców napotykając problem naukowy i nie znajdując rozwiązania zostawia go by wrócić do niego ponownie za jakiś czas. Newton działał systematycznie i ciężko pracował. Nie odstępował problemu ani na krok. Tak stworzył wiedzę, która pozwoliła zrozumieć dlaczego planety poruszają się po orbitach keplerowskich. Wiedzieliśmy dzięki niemu skąd znalazły się tam elipsy, dlaczego zmieniają się prędkości ruchu tych ciał w różnych miejscach orbity, ale nadal nie rozumieliśmy siły, która to wszystko powoduje.

Opracowane przez Keplera wzory matematyczne i właściwości uderzają prostotą do tego stopnia, że niepojętym się staję, że nikt wcześniej na to nie wpadł. Jak był mawiać Newton, jeśli naukowiec wystarczająco długo para się wyjaśnieniem to dostrzeże rozwiązanie. Kepler 7 lat walczył z niepokonanym do tej pory Marsem. Do elipsy zbliżał się to znowu oddalał, by wreszcie przyznać jej wyższość nad idealną krzywizną koła. W ten sposób na zawsze oderwał siebie i nas od skostniałego myślenia o mechanice nieba.

Gdy supermózg Einsteina wyjaśnił wreszcie naturę grawitacji wszystko stało się jasne. Nic już nie działo się natychmiast. A Wszechświat nabrał właściwości czasoprzestrzeni. Już nic nas nie było w stanie zadziwić. A jednak. Nadal tajemnicą było owiane czym są mgławice a przynajmniej część z nich. Az pojawił się niezwykły i elegancki Edwin Hubble by zapalić nam kaganek oświaty astronomicznej w tym względzie. Kosmos urósł wówczas do niespotykanych rozmiarów. A co najważniejsze rósł, i rósł, i rósł. Im dalej patrzyliśmy tym szybciej rosła jego przestrzeń, choć wówczas jeszcze nie było to takie jasne i oczywiste. Wszak zadrapaliśmy zaledwie rysę jaka pojawia się do dzisiaj na naszej ignorancji i samozadowoleniu z siebie.

Każdy z tych tytanów stosował coraz to lepsze narzędzia zarówno matematyczne, fizyczne jak i całkiem materialne – teleskopy, kamery i rakiety kosmiczne.

385,Wieczór Keplera Plakat spotkaniaCo w tym przesłaniu jest ważne? Każdy z owych tytanów naszej wiedzy miał możliwość zajęcia się w swym życiu zupełnie innymi rzeczami. Ciekawość, talent czy cokolwiek innego spowodowało, że zmienili nasz świat w piękny ogród nauki. Ciężka praca, poświęcenie, oddanie oraz wiara w to co się robi jest najważniejsza w życiu. Najlepsze horoskopy nie pozostawiłyby śladu po Keplerze. Nie dość, że wojny zmiotły z powierzchni ziemi jego grób z niezwykłym epitafium – wymyślonym przez Keplera – palono księgi, zakazywano nauki teorii Kopernika to jeszcze marna pamięć każdego z nas dawno zatarłaby każdy ślad po nim.

Dlaczego tak się nie stało? Bo byli kolejni. A każdy równie ważny. Prowadzili ów pociąg do wiedzy we właściwym kierunku. Czy dla nas wypływa z tego jakaś praktyczna nauka? W dobie komputerów, Internetu i telefonów komórkowych wielka rzesza ludzi nie czuje potrzeby wiedzy czy pamiętania. Niegdyś pewien filozof powiedział, że po wynalezieniu przez ludzi pisma zaniknie cała wiedza ludzkości. Wszystko zostanie zapisane i nikt już nic nie będzie musiał pamiętać. I choć za czasów książki do tego nie doszło, to wiek Internetu daje takie oznaki choroby. Skoro mogę w każdej chwili kliknąć i znaleźć informację o wszystkim i wszystkich to po co pamiętać? W ten oto sposób narodziła się ponownie niewiedza. Nasza niewiedza nawet na podstawowe tematy. Już tylko specjalista potrafi odpowiedzieć czym jest ów Internet. A przecież z takim trudem Kepler wprowadził matematykę do nauki. Pokazał nam jak dzięki niej poznawać otaczającą rzeczywistość.

I tu na scenę wkracza nasza Sekcja Astronomiczna. To jej rolą jest obudzenie w nas potrzeby wiedzy. Ta skromna grupa kilku w porywach kilkunastu osób rozbudza w mieszkańcach tego miasta – Żagania – potrzebę wiedzy. Żmudna codzienna praca, liczne spotkania i pokazy dają efekty. Znika uśmiech szyderczy a pojawia się uśmiech radości, że oto sięgamy gwiazd, które jeszcze chwilę temu były od nas tak daleko. Sięgając niemożliwego, możliwe jest już tylko kwestią czasu. Przy tej okazji udało się wrócić wspomnieniami do czasów, gdy na sobotnich kompletach pojawili się obecni na sali, a było to lat temu 6 z kawałkiem. To już tak dawno? Tak. Dzisiaj jesteś dorosłym człowiekiem. Zaczynasz samodzielne życie i wszystko zależy już teraz tylko do ciebie. Doświadczaj więc życia.

Johannes Kepler miał 59 lat, gdy wyruszył z Żagania do Ratyzbony. Nigdy do niej nie dotarł. Mieszkał i pracował wraz z rodziną w Żaganiu przez dwa lata – od 1628 do 1630 roku. Przybył na zaproszenie Albrechta von Wallensteina, księcia Żagania. Pozostawił w tym mieście niezapomniane ślady swojego krótkiego bytu. Znajdziecie je w wielu miejscach naszego miasta. A na ul. Warszawskiej spotkacie samego Johannesa Keplera.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,612,388 unikalne wizyty