Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:46:34

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zobaczyć ciemność

Nauka Dark Energy Survey Nowy, ambitny projekt Dark Energy Survey - obserwatorium projektu.
The dome of the Blanco telescope in Chile which will be home to the DES camera.
Nowy, ambitny projekt Dark Energy Survey może pomóc w rozwiązaniu zagadki, dlaczego przestrzeń coraz szybciej się rozszerza


Prawie 100 lat temu Edwin Hubble odkrył, że Wszechświat się rozszerza: niemal wszystkie galaktyki uciekają od naszej Drogi Mlecznej, a im dalsza, tym szybciej. To odkrycie miało ogromną wagę, ale kolejne, dokonane w 1998 roku, było jeszcze bardziej zaskakujące: ekspansja Wszechświata przyspiesza. Przez większą część XX wieku naukowcy sądzili, że z biegiem czasu grawitacja, która przyciąga do siebie galaktyki, powinna spowalniać ekspansję. A jednak dwa zespoły astronomów badających supernowe – wybuchające gwiazdy, które służą jako znaczniki dla pomiarów odległości w kosmosie – odkryły, że tempo rozszerzania się wzrasta. Ten zdumiewający wynik, potwierdzony później przez kolejne obserwacje, w 2011 roku przyniósł jego odkrywcom Nagrodę Nobla. Ale dlaczego Wszechświat się rozpędza? Jest to jedną z największych tajemnic całej dzisiejszej nauki.

Aby ją wyjaśnić, kosmologowie zaproponowali dwa różne rozwiązania, a każde z nich stanowi rewolucję w naszym rozumieniu praw natury. Pierwsze z nich mówi, że prace Isaaca Newtona (i późniejsze Alberta Einsteina) nie są ostatecznym opisem grawitacji: co prawda na Ziemi i w Układzie Słonecznym jest ona siłą przyciągającą, ale być może w ogromnej skali międzygalaktycznej działa inaczej i staje się tam siłą odpychającą. Może powinniśmy zmodyfikować teorię grawitacji?

Dark Energy Survey The Dark Energy Camera, complete with 74 science-grade CCDs. Ready to observe 300 million galaxies and discover thousands of supernovae. Credit: Reidar Hahn/Fermilab.Zgodnie z drugim pomysłem Wszechświat jest wypełniony przez jakąś niewidzialną substancję – obecnie nazywaną ciemną energią – która przeciwdziała sile grawitacji i powoduje, że obiekty się odpychają. Z pomiarów kosmologicznych wynika, że ciemna energia – jeśli istnieje – stanowi obecnie około 70% całkowitej masy-energii (masa i energia są równoważne, o czym mówi równanie Einsteina E=mc2). Niewidzialna forma materii, tak zwana ciemna materia (niemająca nic wspólnego z ciemną energią), to kolejne 25%, zaś wkład normalnej materii – obiektów zbudowanych z atomów, takich jak gwiazdy, planety i ludzie – to tylko około 5%. Drugi pomysł stał się bardziej popularny niż idea, że grawitacja działa inaczej w dużych skalach, ponieważ dzięki niemu można elegancko wytłumaczyć powstawanie galaktyk i innych wielkich struktur we Wszechświecie, a także jest on zgodny z wszystkimi dotychczasowymi pomiarami.

Ale jak moglibyśmy upewnić się, że to ciemna energia odpowiada za kosmiczne przyspieszenie? A jeśli jest to rzeczywiście ciemna energia, jaką ma naturę? Aby lepiej zrozumieć, dlaczego Wszechświat zdaje się rozrywać na kawałki, niedawno rozpoczęliśmy prace nad ambitnym projektem o nazwie Dark Energy Survey (Badanie Ciemnej Energii; DES).

Badanie to dostarczy niezwykle szczegółowego zapisu 14-miliardowej historii ekspansji Wszechświata i tempa rozwoju struktury wielkoskalowej – ogromnych układów galaktyk rozrzuconych w przestrzeni. Wiedząc, jak zmieniał się w czasie sposób grupowania galaktyk, będziemy mogli rozróżnić potencjalne mechanizmy powodujące, że dziś oddalają się one od siebie.

Joshua Frieman

Źródło: „Świat Nauki"


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,400 unikalne wizyty