Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidy Dwudziestego listopada doszedł do bliskiego przelotu meteoroidu 2015 WP2. Minimalny dystans wyniósł około 230 tysiące kilometrów.
Moment przelotu 2015 WP2 nastąpił 20 listopada z maksymalnym zbliżeniem około godziny 02:42 CET. Minimalny dystans pomiędzy tym meteoroidem a Ziemią wyniósł około 230 tysiące kilometrów, czyli 0,6 średniej odległości do Księżyca. Średnicę 2015 WP2 wyznaczono na zaledwie 4 metry. Jest to jeden z najmniejszych obiektów wykrytych w przestrzeni kosmicznej, z dala od naszej atmosfery. Dla porównania meteoryt czelabiński, który 15 lutego 2013 roku rozpadł się nad Rosją, miał średnicę 17-20 metrów. 2015 WP2 jest zatem mniejszym obiektem i prawdopodobnie spłonąłby w atmosferze.
Jest to dwudziesty pierwszy wykryty bliski przelot planetoidy lub meteoroidu w 2015 roku. W zeszłym roku wykryto łącznie 31 bliskich przelotów. W tym roku można się spodziewać raczej mniejszej liczby wykrytych bliskich przelotów, choć niemal z pewnością ma to związek z ograniczonymi możliwościami detekcji takich obiektów. Bardzo dużo przelotów wciąż nie zostaje rozpoznanych. Dzieje się tak w szczególności w przypadku przelotów po stronie dziennej, kiedy niemożliwe są naziemne obserwacje astronomiczne.