Inżynier NASA w trakcie instalacji pierwszego lustra Teleskopu Jamesa Webba / Źródło: NASA/Chris GunnRozpoczął się krytycznie istotny etap budowy Teleskopu Jamesa Webba. Pierwsze z osiemnastu luster teleskopu zainstalowane zostało w strukturze kosmicznego obserwatorium.
Instalację wspomnianego lustra przeprowadzono w zeszłym tygodniu w clean roomie (pomieszczeniu o podwyższonej czystości atmosfery) ośrodka Goddard Space Flight Center agencji NASA. Operacja instalacji wymagała użycia ramienia robota, które uniosło i odpowiednio osadziło do przytwierdzenia lustro mierzące 1,3 metra średnicy. Masa lustra wynosi względnie niewiele, bo 40 kilogramów.
18 głównych luster Teleskopu Jamesa Webba będzie współpracowało razem jako instrument optyczny o wypadkowej średnicy 6,5 metra. Zakończenie instalacji luster planowane jest na początek przyszłego roku, natomiast wyniesienie na orbitę za pomocą rakiety w 2018 roku.
Teleskop Jamesa Webba zapewni możliwość badania każdego aspektu „życia” naszego Wszechświata, wliczając w to poświatę pierwszych fotonów, formowanie układów gwiazd sprzyjających życiu biologicznemu czy ewolucję Układu Słonecznego.
Inżynierowie podkreślają innowacyjne technologie wykorzystane w projekcie tego teleskopu. Osiemnaście osobnych luster zostanie rozłożonych i dopasowanych do zakładanego kształtu dopiero po dostarczeniu na orbitę.
Lustra wykonane są z ultralekkiego berylu wybranego z uwagi na jego właściwości termiczne i mechaniczne w warunkach kriogenicznych. Każdy z segmentów posiada również cienką warstwę napylonego złota, które doskonale odbija światło podczerwone.
Największym z elementów teleskopu jest pięciowarstwowa tarcza ochronna o wymiarach kortu tenisowego. Zadaniem tej tarczy jest intensywne odbijanie promieniowania słonecznego, dzięki czemu wszystkie instrumenty zachowają odpowiednią temperaturę pracy.
Lustra zbudowane zostały przez firmę Ball Aerospace & Technologies Corp., który jest głównym podwykonawcą firmy Northrop Grumman w zakresie technologii optycznej oraz ultralekkiego systemu luster. Za instalację luster, a także integrację i testy teleskopu odpowiada z kolei firma Harris Corporation.
(NASA)
Źródło: Kosmonauta.net
Przeczytaj więcej: