Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:33:40

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

ALMA odkrywa nowe obiekty w Układzie Słonecznym?

Egzoplanety ALMA ESO Wysoko na płaskowyżu Chajnantor w Andach Chilijskich, Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), wspólnie z międzynarodowymi partnerami, posiada Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) - najnowocześniejszy teleskop do badania światła pochodzącego od najzimniejszych obiektów we Wszechświecie. Światło to ma długość fali około milimetra, pomiędzy promieniowaniem podczerwonym, a falami radiowymi i jest bardziej znane jako promieniowanie milimetrowe i submilimetrowe. ALMA obejmuje precyzyjnych 66 anten rozmieszczonych na obszarze do 16 km. Ta globalna współpraca to największy istniejący naziemny projekt astronomiczny.Obserwatorium ALMA mogło wykryć nieznane wcześniej obiekty w Układzie Słonecznym lub jego pobliżu. Jest możliwe, że jednym z nich jest super-Ziemia lub nawet brązowy karzeł.

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) to obserwatorium astronomiczne zlokalizowane na wysokości ponad 5000 metrów w Chile. Docelowo ALMA będzie składać się z 66 anten, wspólnie wykonujących obserwacje na częstotliwościach pomiędzy 84 a 720 GHz.


Aktualnie ALMA jest na końcowych etapach konstrukcji i od 2013 roku wykonuje obserwacje astronomiczne. Niektóre z niedawnych opublikowanych wyników dotyczą detekcji chłodnych obiektów w otoczeniu Układu Słonecznego. Dwie publikacje naukowe zostały przygotowane przez międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Chalmers University of Technology z Onsala w Szwecji.

planeta karłowata,nowa,US Wizja artystyczna planety karłowatej z zewnętrznego Układu Słonecznego / Credits - NASAW pierwszej z publikacji, naukowcy informują o detekcji chłodnego obiektu, znajdującego się w pobliżu dwóch gwiazd układu Alfa Centauri (składniki A i B). Może to być nowy składnik układu (wówczas otrzymałby nazwę Alfa Centauri D), może to być także obiekt znajdujący się znacznie bliżej, być może nawet w Układzie Słonecznym. Tym obiektem może być:
  • planeta karłowata krążąca w odległości około 100 jednostek astronomicznych od Słońca,
  • super-Ziemia o promieniu około 1,5 raza większym od promienia Ziemi, krążąca w średniej odległości około 300 jednostek astronomicznych od Słońca,
  • lub znajdujący się znacznie dalej (20 tysięcy jednostek astronomicznych, czyli około 0,3 roku świetlnego) chłodny brązowy karzeł.

W drugiej publikacji ten sam zespół informuje o detekcji nieznanego wcześniej chłodnego obiektu w Układzie Słonecznym. Z uwagi na ograniczenia ALMA, aktualnie nie jest możliwe określenie odległości do niego i w konsekwencji rzeczywistych rozmiarów. Wiadomo jednak, że jest to obiekt znajdujący się w zewnętrznym Układzie Słonecznym lub dalej, poza grawitacyjnym wpływem Słońca. Jeśli obiekt krąży wokół Słońca w okolicy około 10-25 jednostek astronomicznych, wówczas jest to duża planetoida o średnicy 200-900 km. Byłby to jeden z największych znanych obecnie obiektów z grupy Centaura. Jeśli obiekt znajdowałby się znacznie dalej, w odległości około 2500 jednostek astronomicznych, wówczas prawdopodobnie byłby wielkości Neptuna. Dalsze obserwacje są potrzebne, by dokładnie określić ruch oraz paralaksę tych obiektów.

Warto tu dodać, że dzięki misji WISE wiadomo już, że w Układzie Słonecznym i jego otoczeniu nie ma nieznanych planet wielkości Jowisza przynajmniej do odległości 82 tysięcy jednostek astronomicznych, Saturna do odległości 28 tysięcy jednostek astronomicznych ani brązowego karła rozmiarów Jowisza do odległości około 26 tysięcy jednostek astronomicznych.

Jest bardzo prawdopodobne, że w zewnętrznym Układzie Słonecznym skrywają się nieznane jeszcze obiekty. Nie wiadomo jednak, czy wśród nich znajdują się większe obiekty, o rozmiarach planet. Odkrycie takiego obiektu z pewnością zmieniłoby nasze postrzeganie Układu Słonecznego oraz procesów, które go uformowały.

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,849 unikalne wizyty