Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:35:05

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Choinka a astronomia

Sekcja Astronomiczna choinka,Młody Technik,AVT LAurka choinka w czasie pracy po montażuCo może mieć wspólnego choinka z astronomią? I do tego z miłośnikami astronomii w sekcji astronomicznej w Żaganiu?

Sama choinka ma wiele wspólnego z astronomią, bo jest to jeden z pięknych obiektów DS na nocnym niebie. Co prawda w Jednorożcu, więc u nas widywana jedynie zimą ale to z nią często jest utożsamiany związek z Uranią.



Jest jednak jeszcze jedno wcielenie astronomicznej choinki. Pół żartem pół serio, ale kto wie czy nie bardziej związana niż na pierwszy rzut oka nam się wydaje. A wszystko zaczęło się od niepogody, a dokładnie braku dobrej pogody do obserwacji Urana w czasie ostatnich zajęć naszej grupy. Liczyliśmy jeszcze na jakieś przebłyski w zachmurzeniu, ale wieczór pozostawił nas bez złudzeń.

Jak astronom może przygotować się do świąt? Każdemu na myśl przychodzi oczywiście choinka. I to taka ze światełkami i prezentami. W czasie tego sobotniego spotkania astromiłosników każdy mógł skonstruować swoją niezwykłą choinkę. Jest ona niezwykle nowoczesna i ma w sobie cała kwintesencję naszej technologicznej cywilizacji – tranzystor.

choinka,Młody Technik,AVT Strona montażu elektronicznego zestawu ChoinkaTen cud techniki umożliwił nam loty w kosmos nawet do innych planet i jeszcze dalej. Elektroniczna cywilizacja jaka powstała dzięki niemu zmieniła całe oblicze nauki. Dzisiaj już mało kto korzysta z jednego tranzystora. Przyzwyczajeni jesteśmy do jednoczesnego korzystania z całych tysięcy tranzystorów a nawet bilionów w jednym układzie elektronicznym. Dzięki rozwojowi tej technologii mam cyfrowe kamery, komputery, automatykę teleskopów astronomicznych oraz wiele mniejszych i większych gadżetów które ułatwiają lub wręcz umożliwiają prace współczesnego astronoma i każdego naukowca.

Jeszcze w szkołach uczą jak działa tranzystor. Ale mało kto potrafi za jego udziałem skonstruować i wykonać choćby najprostsze urządzenie. Święta to dobry okres aby się wykazać pomysłowością. W zeszłym roku skonstruowaliśmy detektor do naprawy lampek choinkowych. A tym razem całą choinkę. Każdy uczestnik zajęć dostał do montażu przygotowany przez wydawnictwo Młody Technik zestaw części elektronicznych i samodzielnie zmontował choinkę na swoją szafkę nocną. Zestaw kosztuje jedyne 6 zł. I do jego zmontowania w zasadzie nie jest potrzebna nawet lutownica. My jednak polutowaliśmy połączenia dla pewności działania naszej ozdoby przez całe święta. Zużywa niewiele prądu i prezentuje się bardzo okazale jak na choinkę przystało.

O czym warto z tych pamiętać? Postęp dokonuje się powoli. Nasza planeta jest nie tylko naszym domem ale i statkiem kosmicznym w którym podróżujemy przez bezmiar kosmosu i badamy go za sprawą wymyślonych przez nas samych różnych urządzeń i narzędzi. Gdybyśmy kiedykolwiek chcieli wyruszyć z Ziemi do gwiazd nasz statek kosmiczny musiałby mieć właściwości naszej planety. Pisał już o tym i Stanisław Lem ale i nasz wspaniały nauczyciel prof. Janusz Gil np. w „Cytując Danikena”. Stąd tylko jeden wniosek. Winniśmy należycie dbać o nasz statek kosmiczny, bo stąd nie ma gdzie uciec. To jest nasz dom po sam grób.

Tranzystor to zawór. Zawór sterowany napięciem. W czasach lamp elektronowych potrzebne było dużo prądu by mogło działać radio czy telewizor. Tranzystory zmieniły cały nasz świat. Miniaturowe zawory pozwalały konstruować zaawansowane układy elektroniczne, które szybko przeniosły nas ze świata kalkulatorów do świata komputerów. Zamknięta w małej czarnej obudowie dokonują cudów z nasza choinką. Diody migają rytmicznie w takt otwierania i zamykania się bramy tranzystora. Dzisiaj może to już nie jest cud techniki. Ale nadal potrafi spełniać swoje zadania.





Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,101 unikalne wizyty