Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:43:56

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

W lutym ruszy projekt kolejnego kosmicznego teleskopu NASA

Astronomia sprzęt WFIRST W lutym ruszy projekt kolejnego kosmicznego teleskopu NASAJuż w lutym ruszy projekt teleskopu WFIRST – kolejnego kosmicznego obserwatorium NASA.

Cały czas żyjemy kompletacją Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) a już w lutym ruszy projekt kolejnego flagowego kosmicznego obserwatorium NASA. Informację przekazał dyrektor pionu astrofizyki w NASA, Paul Hertz.


Projekt WFIRST – Wide Field Infrared Survey Telescope (Szerokokątny Podczerwony Teleskop Przeglądowy) wejdzie w fazę formułowania misji – pierwszą w ścieżce zarządzania projektem w NASA – dzięki zwiększonemu finansowaniu z Kongresu. Kongres przeznaczył na projekt w tym roku budżetowym 90 milionów USD, wobec 14 mln wnioskowanych przez NASA. Koncepcja misji została przyjęta w grudniu 2015 roku.

W zeszłym roku finansowym Kongres był równie hojny dla teleskopu asygnując 50 mln USD, zamiast 14 mln wnioskowanych przez agencję. NASA planowała “rozruch” projektu dopiero w roku budżetowym 2017. Komisje Kongresu wzięły jednak bardzo poważnie opinię środowiska naukowego z 2010 roku, które uznało misję WFIRST jako najważniejszą w nadchodzącej dekadzie. Naukowcom zależy bowiem, aby chociaż przez jakiś czas trzy wielkie obserwatoria (HST, JWST i WFIRST) mogły pracować równolegle.

Ta hojność ma jednak swoją cenę. Mimo, że pion astrofizyki NASA otrzymał łącznie budżet w wysokości 730 mln USD, 41,5 mln ponad wnioskowaną kwotę, to i tak musi dokonać cięć w wysokości 36 mln USD. Kongres skierował bowiem powiększone fundusze na konkretne projekty, takie jak HST i SOFIA, więc pieniędzy nie starczy na wszystkie inne działania pionu.

NASA jednak nie narzeka i korzysta z powiększonego finansowania do opracowania technologii kluczowych dla misji, przede wszystkim dla dwóch głównych instrumentów naukowych: szerokokątnej kamery (288 Mpix, pole widzenia 0,28 stopni kwadratowych, pasmo 0,7-2,0 mikrona) i koronografu do obserwacji planet słonecznych (pasmo 0,4-1,0 mikrona). Prace posuwają się bez zastrzeżeń.

Koncepcja misji przewiduje budowę teleskopu w oparciu o jeden z 2,4-metrowych teleskopów (nie wykorzystanych satelitów wywiadowczych) przekazanych NASA w 2012 roku przez Narodową Agencję Rozpoznania NRO. WFIRST miałby trafić do punktu L2 układu Słońce-Ziemia i pracować tam przynajmniej 6 lat.

NASA na razie nie musi i nie podała jeszcze oficjalnego budżetu misji i jej daty startu. Pomysłodawcy projektu zakładają, że będzie to od 2 do 2,3 mld USD, a misja mogłaby wystartować w sierpniu 2024 roku.



Cele naukowe WFIRST obejmują badania ciemnej materii (poprzez badania akustycznych oscylacji barionów, obserwacje odległych supernowych, obserwacje słabych soczewek grawitacyjnych), wykrywanie egzoplanet, w tym za pomocą soczewkowania grawitacyjnego (teoretycznie może to pozwolić na detekcję egzoplanet o masach kilku mas Księżyca(!)), obrazowanie egzoplanet (za pomocą koronografu). Część z nich pokrywa się więc z europejską misją EUCLID, planowaną na 2020.

(NASA, SN)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,425 unikalne wizyty