Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Rejon lądowania misji Apollo 12 na KsiężycuKażda misja Apollo była inna. Ale misja Apollo 12 miała szczególnie ciekawe odkrycie dotyczące Księżyca. Na powierzchni naszego satelity astronauci zamontowali sejsmometry. I..... "Start kabiny statku wyprawowego nastąpił 20 listopada o godzinie 14:26. Połączenie ze statkiem Apollo miało miejsce o godzinie 18:05. Po starcie członu wznoszenia z powierzchni Księżyca i po operacji dokowania do modułu dowodzenia, człon wznoszenia został odłączony od zestawu CSM i po zmniejszeniu prędkości o 60 m/s, zakończył swoją rolę rozbijając się o powierzchnię Księżyca.
Podczas deorbitacji stopnia startowego LM, czas działania silnika hamującego ASP trwał dłużej niż zaplanowano. Spowodowało to przesunięcie miejsca upadku o 65 km w stosunku do zaplanowanego. Stopień startowy uderzył w powierzchnię Księżyca 76 km (planowano 10 km) na południowy wschód od sondy Surveyor 3. Stało się to 20 listopada 1969 roku o współrzędnych 3,94° Płd, 21,20° Zach.
Wywołało to wstrząs, jak wybuch 800 kg trinitrotoluenu. Sejsmometry, które astronauci zostawili na Księżycu notowały wibracje tego uderzenia przez ponad godzinę." [Wikipedia]
Po uderzeniu o powierzchnię gruntu Księżyca lądownika Apollo wstrząsy były rejestrowane przez tak długi czas, że naukowcy porównani je do wibracji dzwonu. Zastanawiali się już czy Srebrny Glob nie jest przypadkiem pusty w środku, a to by znaczyło, że nie jest naturalnej konstrukcji. Jak pokazały dalsze badania brak wody w gruncie księżycowym powoduje, że fale sejsmiczne nie są tak tłumione jak w gruncie ziemskim. Stąd ich propagacja jest znacznie dłuższa, a to zaskoczyło naukowców.