Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Koniec instalacji luster JWST / Credits - NASADwudziestego dziewiątego stycznia zakończył się montaż luster kosmicznego teleskopu JWST.
Start James Webb Space Telescope (JWST), swoistego następcy teleskopu Hubble, planowany jest na październik 2018 roku. Ten teleskop ma operować z otoczenia punktu L2 układu Ziemia-Słońce w odległości około 1,5 miliona kilometrów od naszej planety. Minimalny czas trwania misji JWST to pięć lat. JWST to jeden z najmniej udanych projektów NASA od strony zarządzania i oraz wydanych funduszy. Łączny koszt (aktualnie) tego kosmicznego teleskopu to około 9 miliardów dolarów. Start tego kosmicznego teleskopu wielokrotnie przekładano – łączne opóźnienia w planowanej dacie startu to aż 11 lat.
Aktualnie trwa integracja poszczególnych elementów JWST. Najbardziej wyraźnym punktem tej integracji był montaż osiemnastu luster teleskopu, który odbywał się od końca listopada 2015 do końca stycznia 2016. Montaż odbywał się w ośrodku Goddard Space Flight Center agencji NASA. Poniższe nagranie prezentuje tę instalację.
Instalacja luster JWST / Credits – NASA
Przygotowania do testów luster JWST – zdjęcie z 2010 roku / Credits: NASA/MSFC/Emmett GivensTe 18 luster JWST będzie współpracować razem jako instrument optyczny o wypadkowej średnicy 6,5 metra. Każde lustro ma 1,3 metra średnicy i masę 40 kilogramów. Lustra wykonane są z ultralekkiego berylu wybranego z uwagi na jego właściwości termiczne i mechaniczne w warunkach kriogenicznych. Każdy z segmentów posiada również cienką warstwę napylonego złota, które doskonale odbija światło podczerwone.
Lustra zbudowane zostały przez firmę Ball Aerospace & Technologies Corp., który jest głównym podwykonawcą firmy Northrop Grumman w zakresie technologii optycznej oraz ultralekkiego systemu luster. Za instalację luster, a także integrację i testy teleskopu odpowiada z kolei firma Harris Corporation.
Przez cały 2016 rok będzie trwać montaż, testy, weryfikacja i poprawki instalacji poszczególnych komponentów JWST. Jest to skomplikowana praca wymagająca współpracy agencji kosmicznej NASA oraz wielu firm, które zbudowały poszczególne elementy tego kosmicznego teleskopu.
Ciekawostka:
Lustra nowego teleskopu kosmicznego Webba pokryte są złotem. Dlaczego? Bo ono najlepiej odbija promieniowanie w bliskiej podczerwieni w jakich będzie pracował nowy teleskop.