Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-10-2024 21:06:43

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Chwila gwiazdy w świetle reflektorów

eso eflection nebula IC 2631 Young star lights up reflection nebula IC 2631
A newly formed star lights up the surrounding cosmic clouds in this image from ESO’s La Silla Observatory in Chile. Dust particles in the vast clouds that surround the star HD 97300 diffuse its light, like a car headlight in enveloping fog, and create the reflection nebula IC 2631. Although HD 97300 is in the spotlight for now, the very dust that makes it so hard to miss heralds the birth of additional, potentially scene-stealing, future stars.
Źródło:ESO
Na zdjęciu z Obserwatorium La Silla w Chile, nowo utworzona gwiazda rozświetla otaczające ją kosmiczne obłoki. Cząstki pyłu w olbrzymim obłoku wokół gwiazdy HD 97300 rozmywają jej światło, niczym wiązki światła samochodowych reflektorów we mgle, tworząc mgławicę refleksyjną IC 2361. Chociaż HD 97300 znajduje się aktualnie w świetle reflektorów, mnóstwo pyłu powoduje, że ciężko przeoczyć oznaki narodzin kolejnych wchodzących na scenę przyszłych gwiazd.


Świecący obszar na nowym zdjęciu z 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO jest mgławicą refleksyjną znaną jako IC 2631. Obiekty tego typu to obłoki kosmicznego pyłu, który odbija światlo od pobliskiej gwiazdy, tworząc oszałamiający pokaz, taki jak uchwycony na zdjęciu. IC 2361 jest najjaśniejszą mgławicą w Kompleksie Kameleona, rozległym obszarze obłoków gazu i pyłu, które skrywają liczne nowo narodzone i ciągle formujące się gwiazdy. Kompleks znajduje się w odległości około 500 lat świetlnych w kierunku południowego gwiazdozbioru Kameleona.

eflection nebula IC 2631 The location of the reflection nebula IC 2631 in the constellation of Chameleon
This chart of the faint southern constellation of Chameleon (The Chameleon) shows most stars visible on a clear and dark night. The location of the reflection nebula IC 2631 around the young star HD 97300 is marked. Although the star can be seen in a small telescope, the surrounding nebula is too faint to be easily perceived, and shows itself best in photographs.
Źródło:ESO/IAU and Sky & Telescope

IC 2631 jest rozświetlona przez gwiazdę HD 97300, jedną z najmłodszych – a także najmasywniejszych i najjaśniejszych – gwiazd w sąsiedztwie obiektu. Obszar jest pełen materii gwiazdotwórczej, o czym świadczy występowanie ciemnych mgławic widocznych na zdjęciu powyżej i poniżej IC 2631. Ciemne mgławice są tak gęste od gazu i pyłu, że nie pozwalają na przejście światła gwiazd.

Pomimo ich dominującej obecności, znaczenie HD 97300 powinno być rozpatrywane w przyszłej perspektywie. Jest to gwiazda typu T Tauri, najmłodsze dostrzegalne stadium dla względnie małych gwiazd. Ponieważ gwiazdy te dojrzewają i osiągają dorosłość, tracą wtedy masę i kurczą się. Ale podczas fazy T Tauri jeszcze się nie zapadły do bardziej zwartych rozmiarów, w których pozostaną przez miliardy lat jako gwiazdy ciągu głównego.

Ta raczkująca gwiazda ma już temperatury powierzchniowe podobne do gwiazd z fazy ciągu głównego i w związku z tym, ponieważ obiekty w fazie T Tauri są tak jakby olbrzymimi wersjami swojego późniejszego stanu, wygląda jaśniej niż będzie świecić w okresie dojrzałości. Obiekty te jeszcze nie rozpoczęły syntezy wodoru w hel w swoich jądrach, jak to cynią normalne gwiazdy ciągu głównego, ale są w fazie napinania swoich termojądrowych muskułów, generując ciepło z kurczenia się.

eflection nebula IC 2631 The sky around reflection nebula IC 2631
A newly formed star lights up the surrounding cosmic clouds to create the blue reflection nebula IC 2631 at the centre of this striking panorama of gas and dust clouds in the southern constellation of Chameleon. This picture was created from images forming part of the Digitized Sky Survey 2.
Źródło:ESO/Digitized Sky Survey 2

Mgławica refleksyjna, taka jak rozświetlona przez HD 97300, rozprasza po prostu światło w przestrzeń kosmiczną. Światło gwiazdy, które jest bardziej energetyczne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe podążające od nowych, bardzo gorących gwiazd, może jonizować pobliski gaz, powodują jego własną emisję światła. Takie mgławice emisyjne wskazują na istnienie gorętszych i potężniejszych gwiazd, które w swojej dojrzałej fazie mogą być obserwowane z tysięcy lat świetlnych. HD 97300 nie jest tak potężna i jej chwila w świetle reflektorów jest nietrwała.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop E-ELT (European Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,295,316 unikalne wizyty