Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-8-2022 07:43:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Bliski przelot 2016 CM194

Niebo za oknemBliski przelot 2016 CM194 (13.02.2016)

2016 CM194 Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidyTrzynastego lutego nastąpił bliski przelot planetoidy 2016 CM194. Minimalny dystans wyniósł około 77 tysięcy kilometrów.

Moment przelotu 2016 CM194 nastąpił 13 lutego z maksymalnym zbliżeniem około godziny 08:47 CET. Minimalny dystans pomiędzy tą planetoidą a Ziemią wyniósł około 77 tysięcy kilometrów, czyli 0,2 średniej odległości do Księżyca.


Średnicę 2016 CM194 wyznaczono na około 10 metrów. Dla porównania meteoryt czelabiński, który 15 lutego 2013 roku rozpadł się nad Rosją, miał średnicę 17-20 metrów. 2016 CM194 jest zatem mniejszym obiektem i raczej jedynie niewielkie odłamki by mogły przetrwać przejście przez atmosferę.

Jest to szósty wykryty bliski przelot planetoidy lub meteoroidu w 2016 roku. W zeszłym roku wykryto łącznie 24 takie przeloty, a w 2014 roku było ich 31. Bardzo dużo przelotów wciąż nie zostaje rozpoznanych. Dzieje się tak w szczególności w przypadku przelotów po stronie dziennej, kiedy niemożliwe lub bardzo trudne są naziemne obserwacje astronomiczne.

slowaKluczowe Wnętrze meteorytu czelabińskiego / Credits – Science/AAASMijają właśnie trzy lata od pamiętnego bolidu czelabińskiego. Zebrana materia jest wciąż badana przez różne zespoły naukowców z całego świata. Laboratoryjne analizy zebranych okazów wykazały, że jest to typowy meteoryt kamienny (chondryt) typu LL5. Planetoida 25143 Itokawa, którą odwiedziła japońska sonda Hayabusa, jest także typu LL5. Około 10% zbieranych chondrytów na Ziemi należy do typu LL. W składzie tego meteorytu jest jest duża ilość oliwinów i piroksenów, natomiast mało żelaza metalicznego. Największy odnaleziony fragment tego meteorytu miał 654 kg. Całkowita masa meteorytu czelabińskiego została oszacowana na około 9100 ton, więcej od wieży Eiffela w Paryżu (7300 ton).

Analiza składu izotopowego materii z tego meteorytu sugeruje, że bolid pochodził z obiektu lub obiektów, które łącznie doświadczyły przynajmniej ośmiu dużych kolizji z innymi obiektami. Najstarsze z tych kolizji nastąpiły podczas powstawania Układu Słonecznego, około 4,4 – 4,5 miliarda lat temu. Najmłodsza z dużych kolizji nastąpiła zaledwie 27 milionów lat temu. Sam bolid czelabiński przemieszczał się w Układzie Słonecznym przez zaledwie 1,2 miliona lat temu. Jest możliwe, że do podzielenia większego ciała na mniejsze doszło wskutek dość bliskiego przejścia obok Ziemi, co doprowadziło do fragmentacji. Jest więc możliwe, że w pobliżu naszej planety przebywa wciąż pewna populacja “bolidów czelabińskich”.

Co więcej, naukowcom udało się wyznaczyć prawdopodobną orbitę bolidu czelabińskiego. Przed wejściem w atmosferę Ziemi, bolid czelabiński miał orbitę o peryhelium w zakresie 0,74 – 0,77 jednostki astronomicznej i aphelium w odległości 2,30 – 2,91 jednostki astronomicznej. Orbita tego bolidu była dość dynamiczna, często (w skali astronomicznej) zakłócana przez Ziemię, Wenus i Jowisza. Udało się także wyznaczyć grupę kilkudziesięciu planetoid, z których mógł powstać bolid czelabiński. Spośród nich najbardziej prawdopodobnym “rodzicem” wydaje się być planetoida o oznaczeniu 2011 EO40, należąca do grupy Apollo.

Średnica 2011 EO40 to około 200 metrów. Ten obiekt jest na tyle duży, by poważnie zagrozić poważnie powierzchni Ziemi. Na szczęście, przynajmniej do 22. wieku wszystkie bliższe przeloty tej planetoidy nastąpią w odległości przynajmniej kilku milionów kilometrów od naszej planety.

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,612,961 unikalne wizyty